ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΝΕΑ

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Μάι• 06•16

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ  ΝΕΑ

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας κατά το σχολικό έτος 2015-16 ασχολήθηκε με το θέμα: ‘’Γεύσεις και αρώματα’’. Στο πλαίσιο του προγράμματος τα παιδιά φύτεψαν αρωματικά φυτά στην αυλή του σχολείου,  τα οποία φροντίζουν τακτικά. Έκαναν πολλές δραστηριότητες εντός και εκτός του σχολείου, γνώρισαν τα βότανα, έμαθαν την αξία τους, δοκίμασαν ροφήματα και έφαγαν ψωμί με αρωματικά φυτά.

Για μια ακόμη χρονιά , η περιβαλλοντική ομάδα είχε έντονη δραστηριότητα εκτός του σχολείου. Επισκέφτηκε το Κ.Π.Ε. Λαυρίου όπου παρακολούθησε το μονοήμερο πρόγραμμα  ‘’Το δάσος έχει την δική του ιστορία’’. Ξεναγήθηκε στο «Χάος» , και έκανε πολλές δραστηριότητες.

Πραγματοποίησε επίσης διήμερη εκδρομή στο Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας στις 18-19/2/2016 όπου παρακολούθησε πρόγραμμα με θέμα ‘’Βότανα: υγεία, ευεξία, ομορφιά’’. Προηγήθηκε ομιλία από υπεύθυνο του κέντρου για τα βότανα του Πηλίου και ακολούθησαν δραστηριότητες στο πεδίο. Τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με τη φύση, γνώρισαν πολλά βότανα , τα φωτογράφησαν και ξεναγήθηκαν στο χωριό. Επισκέφτηκαν  επίσης το μουσείο  ‘’Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα’’ στο Βόλο.

Η παρουσίαση του προγράμματος θα γίνει στο τέλος της χρονιάς στο χώρο του σχολείου και θα περιλαμβάνει πολλές εκπλήξεις. Στην τελευταία συνάντηση της ομάδας όλα τα παιδιά θα γευματίσουν μαζί και θα γευτούν φαγητά, ψωμιά και γλυκά με βότανα και θα λήξει η χρονιά με γεύσεις και αρώματα.

Η περιβαλλοντική ομάδα

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

Επίσκεψη της ομάδας στο Κ.Π.Ε. Μακρινίτσας

Επίσκεψη στο Κ.Π.Ε. Λαυρίου