Εργαστήριο Δημοσιογραφίας στο σχολείο μας

ΔΕΛΤΙΟ  ΤΥΠΟΥ

Σας  γνωρίζουμε  ότι  την Τετάρτη  5  Μαρτίου  2014  και  ώρες  9.00 π.μ.-11.00  π.μ., πραγματοποιήθηκε  στο  σχολείο  μας    Εργαστήριο  Δημοσιογραφικού  ρεπορτάζ, για  τους  μαθητές  της  Α΄  τάξης του  σχολείου  μας, που  συμμετέχουν  στην  ερευνητική  εργασία  με  θέμα: « Γνωριμία  με  τα  ΜΜΕ» .Το  εργαστήριο  πραγματοποιήθηκε  από τον  εκπαιδευτικό  οργανισμό  ΚΑΡΠΟΣ , και  εισηγήτρια  ήταν  η  σκηνοθέτης  κ.  Μαρία  Λεωνίδα. Οι  μαθητές γνώρισαν  από  κοντά τον  τρόπο  εργασίας  των  δημοσιογράφων  και  γενικότερα  των  ανθρώπων  που  εργάζονται  στα  ΜΜΕ, έμαθαν  να  χειρίζονται την  κάμερα, τα  μικρόφωνα, να  πραγματοποιούν  συνεντεύξεις  κ.α.

Οι  δραστηριότητες   των  2  ομάδων  των  μαθητών, που  δημιουργήθηκαν  αποτυπώθηκαν  σε  βίντεο  και  φωτογραφίες  και  θα  εμπλουτίσουν, το  υλικό  της  ερευνητικής  εργασίας, και  αντιμετωπίστηκαν  από  τους  μαθητές  με  ενθουσιασμό.

ΑΠΟ   ΤΗ  ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ