ΤΟ 6ο ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ

2014-09-17 04.58.16

ΤΟ   6ο  ΓΕΛ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ  ΣΤΗ  ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ  ΕΦΗΒΩΝ

Αγαπητή φίλη, αγαπητέ φίλε,

«Βουλή των Εφήβων», Κ’ Σύνοδος 2014-2015, η συνταγή: Υλικά : θα χρειαστείς:

v  πολύ κέφι,

v  λίγο χρόνο,

v  λίγες γενικές γνώσεις,

v  πολλή φαντασία και δημιουργικότητα,

v  διάθεση για συμμετοχή.

Εκτέλεση:  Ανακάτεψε  καλά  τα  παραπάνω  υλικά.  Μπες  στις  διαδικτυακές  μας

εφαρμογές, από 19/1/2015 έως και 17/3/2015, παίξε οπωσδήποτε το «παιχνίδι των ερωτήσεων», λάβε μέρος σε όποια άλλη δραστηριότητα θέλεις (όσο περισσότερες, τόσο το καλύτερο) και ίσως να είσαι εσύ ένας από τους 300 «έφηβους βουλευτές» της Κ’ Συνόδου της «Βουλής των Εφήβων»!

Γενικοί κανόνες

Ø Η εγγραφή σου και η πρώτη σου συμμετοχή θα γίνει από το Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου σου.

Ø Το «παιχνίδι των ερωτήσεων» είναι υποχρεωτική δραστηριότητα. Η συμμετοχή σου στις υπόλοιπες δραστηριότητες είναι προαιρετική.

Ø Για κάθε δραστηριότητα υπάρχουν διαφορετικοί κανόνες. Διάβασέ τους καλά.

Ø Η συμμετοχή είναι ατομική.

Ø Δεν θα δεχτούμε συμμετοχές που είναι προϊόν αντιγραφής. Ό,τι ετοιμάσεις θα πρέπει να πρωτότυπο, δηλαδή δικό σου.

Ø Δεν θα δεχτούμε υλικό με περιεχόμενο προσβλητικό, ρατσιστικό, υβριστικό και απρεπές.

Ø Λάβε σοβαρά υπόψη το θέμα της προστασίας των προσωπικών δεδομένων σου και των προσωπικών δεδομένων των συμμαθητών σου. Να ζητάς πάντα την έγκρισή τους. Εμείς θα ζητήσουμε τη δική σου, για να αναρτήσουμε στην ιστοσελίδα μας το υλικό που θα μας στείλεις.

Ø Οι πιο ενδιαφέρουσες συμμετοχές (κείμενα blog, βίντεο, φωτογραφίες, παρουσιάσεις power point) θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα μας, ίσως και η δική σου!

Οι εφαρμογές αναλυτικά:

·     «Το παιχνίδι των ερωτήσεων»: Τρεις ομάδες ερωτήσεων, τρεις κατηγορίες ανά ομάδα (9 κατηγορίες συνολικά), επιλέγεις μια κατηγορία από κάθε ομάδα και απαντάς σε 7 ερωτήσεις ανά κατηγορία… Δεν είναι τόσο μπερδεμένο όσο ακούγεται… Οι κατηγορίες είναι:

Ø  Βουλή και Πολίτευμα

Ø  Πολιτική Ιστορία

Ø  Ανθρώπινα Δικαιώματα

Ø Γεωγραφία και Οικολογία

Ø Επιστήμες

Ø Τεχνολογία

Ø Τέχνες και Γράμματα

Ø Μουσική

Ø Αθλητισμός

Σκοπός είναι να απαντήσεις σωστά σε όλες τις ερωτήσεις σε συγκεκριμένο χρόνο και να συγκεντρώσεις την υψηλότερη βαθμολογία που μπορείς. Θα ξεκινήσεις από το

Εργαστήριο Πληροφορικής του σχολείου σου, μετά όμως θα μπορείς να παίξεις το παιχνίδι από όπου θέλεις και όσες φορές θέλεις, βελτιώνοντας κάθε φορά τις επιδόσεις σου.

Πρέπει να ξέρεις ότι:

ü Η δραστηριότητα αυτή είναι υποχρεωτική.

ü Θα έχεις στη διάθεσή σου 30’’ για να απαντήσεις σε κάθε ερώτηση.

ü Κάθε φορά που παίζεις θα καταγράφεται η υψηλότερη βαθμολογία σου.

ü Οι ερωτήσεις θα είναι διαφορετικές κάθε φορά (μην τα θες όλα δικά σου…).

ü Για κάθε σωστή απάντηση παίρνεις 1 πόντο.

ü Αν απαντήσεις σωστά σε όλες τις ερωτήσεις μιας κατηγορίας (7 ερωτήσεις), παίρνεις 2 επιπλέον πόντους.

ü Αν απαντήσεις σωστά σε όλες τις ερωτήσεις και των τριών κατηγοριών (21 ερωτήσεις), παίρνεις 4 επιπλέον πόντους και «ξεκλειδώνεις»… αυτό θα το ανακαλύψεις μόνος σου!

ü Οι πόντοι που θα συγκεντρώσεις μεταφράζονται σε κλήρους: 7 πόντοι = 1 κλήρος.

·     Η Βουλή των Εφήβων κάνει… θέατρο: διάβασε, ψάξε, ρώτησε, συμπλήρωσε και στείλε μας το υλικό που σου ζητάμε: η θεατρική ομάδα Grasshopper Youth θα επεξεργαστεί το υλικό που θα στείλεις και θα ετοιμάσει μια θεατρική παράσταση επινοημένου θεάτρου, όπως λέγεται (divised theatre). Η παράσταση αυτή θα παρουσιαστεί στο Φεστιβάλ Εφηβικού Θεάτρου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση και στο πλαίσιο των  πολιτιστικών εκδηλώσεων κατά  τις εργασίες της Κ΄ Συνόδου του προγράμματος στην Αθήνα.

Πρέπει να ξέρεις ότι:

ü Η δραστηριότητα αυτή σου ζητά να κάνεις πολλά και διαφορετικά πράγματα, θα

πρέπει να τα κάνεις όλα!

ü Είναι απαιτητική, το γνωρίζουμε καλά, γι’ αυτό σου δίνει συνολικά 70 πόντους=10 κλήρους.

ü Θα ολοκληρωθεί σε δύο φάσεις: η πρώτη από 19 έως και 30 Ιανουαρίου 2015 και

η δεύτερη από 9 έως και 20 Φεβρουαρίου 2015. Οι πόντοι σου θα καταχωρηθούν μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης φάσης.

ü Είναι  προαιρετική,  όμως  σκέψου  το  λίγο,  μιλάμε  για  τη  δική  σου  θεατρική

παράσταση! Αξίζει τον κόπο!

·     Το blog σου: Εδώ ζητάμε να εκφραστείς ελεύθερα: τι σε απασχολεί, τι σε στενοχωρεί, τι σου δίνει χαρά, τι σε θυμώνει. Μίλησέ μας για όλα αυτά που εσύ θεωρείς σημαντικά. Μοιράσου τις σκέψεις σου και δες τι σκέφτονται συμμαθητές σου από κάθε γωνιά της Ελλάδας και όχι μόνο!

Πρέπει να ξέρεις ότι:

ü Θέλουμε να μας στείλεις ένα κείμενο, σύντομο και περιεκτικό (από 500 έως 2000 λέξεις), στην ελληνική γλώσσα –όχι greeklish, παρακαλώ- και κατά το δυνατόν προσεγμένο (σύνταξη – ορθογραφία), θα το διαβάσει πολύς κόσμος!

ü Δεν θα δεχθούμε κείμενα με περιεχόμενο προσβλητικό, ρατσιστικό, υβριστικό ή

απρεπές.