PSP-3000

Υπό την Αιγίδα των:

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

O εκπαιδευτικός οργανισμός «SciCo» Επιστήμη – Επικοινωνία, το Βρετανικό Συμβούλιο, ο Κόμβος Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Δήμου Αθηναίων “INNOVATHENS”, ο Σύνδεσμος Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση και το Μουσείο Φωταερίου διοργανώνουν σε συνεργασία με ακαδημαϊκούς, ερευνητικούς και εκπαιδευτικούς φορείς το 2ο Φεστιβάλ Επιστήμης και Καινοτομίας για το ευρύ κοινό.

Το Φεστιβάλ διοργανώνεται και πάλι στην «ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ» του Δήμου Αθηναίων από τις 17 μέχρι τις 22 Μαρτίου 2015 και θα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τις παρακάτω θεματικές ενότητες:

Φυσική / Χημεία / Βιολογία / Γεωλογία / Μαθηματικά / Τεχνολογία / Πληροφορική / Περιβάλλον / Υγεία / Διατροφή / Αστρονομία / Επιστήμη και Τέχνη / Καινοτομία

Με γνώμονα τους τομείς αυτούς, ένα σύνολο εκπαιδευτικών προγραμμάτων και δραστηριοτήτων έχουν σχεδιαστεί για να παρουσιαστούν στα σχολεία τις πρωινές ώρες:

ü Διαδραστικά Εκθέματα

ü Επιστημονικά Πειράματα

ü Εργαστήρια

ü Εκπαιδευτικά παιχνίδια

ü Παραστάσεις επιστημονικού Θεάτρου

ü Μαθητικοί Διαγωνισμοί

Σχολικές ομάδες γίνονται δεκτές κατόπιν τηλεφωνικής συνεννόησης:

Ημέρες προγραμματισμένων σχολικών επισκέψεων:

Τετάρτη 18 Μαρτίου έως Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015