ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
![2014-09-17 04.58.32](https://schoolpress.sch.gr/6lykion/files/2014/09/2014-09-17-04.58.32-150x150.jpg)
ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: « Ανθρώπινα δικαιώματα. Από την εφηβική ηλικία στην ενηλικίωση» ΤΟΥ 6ου ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ» ΤΟΥ ΣΧ. ΕΤΟΥΣ 2014-2015
Έ ναρξη προγράμματος: 6/12/2014 ΛΗΞΗ: 12/5/2015 ( Παρουσίαση).
Συναντήσεις: Δευτέρα 14.15- 15.45 μ.μ. ( αρχικά)( Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων οι συναντήσεις γίνονταν Πέμπτη 14.15-15.45 μ.μ.).
Αριθμός μαθητών : 15 ( 12 κορίτσια και 3 αγόρια).
Στις πρώτες συναντήσεις έγινε γνωριμία των μελών της ομάδας και συντάχθηκε το συμβόλαιο με βάση την ομαδοσυνεργατική μέθοδο.
Επίσης, οι μαθητές χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες των 4 ατόμων, προκειμένου να μπορούν να πραγματοποιούνται καλύτερα οι εργασίες και οι δραστηριότητες του προγράμματος.
Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων αξιοποιήθηκαν διάφορες βιωματικές ασκήσεις ( παιχνίδια ρόλων, προσομοίωση, δραματοποίηση, μελέτη περίπτωσης κ.α.).
Έγινε κατανομή των εργασιών στις ομάδες με βάση τα ενδιαφέροντα των μαθητών και υπήρξε συστηματική υποστήριξη από τους εκπαιδευτικούς για την αναζήτηση υλικού σε βιβλιογραφία και στο διαδίκτυο.
Στις 22/1/2015 έγινε εκδήλωση συζήτηση στο σχολείο σχετικά με το AIDS και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα από νοσηλεύτριες του νοσοκομείου Αγία Όλγα.
Στις 5/2/2015 έγινε αντίστοιχη εκδήλωση στο σχολείο για τις Α΄ βοήθειες και τη διάσωση από τους ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ- ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ του Ε.Ε.Σ.
Στις 12 /2 2015 λειτούργησε στο σχολείο ένα εκπαιδευτικό εργαστήριο για την τέχνη του ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ με τον οργανισμό « ΚΑΡΠΟΣ». Οι μαθητές δημιούργησαν animation story με τη χρήση φωτογραφιών.
Στις 19/2/2015, 26/2/2015 και 5/3/2015 έγινε προβολή διαφόρων ντοκυμαντέρ που αφορούν τα ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και δόθηκε η ευκαιρία να γίνει συζήτηση γύρω από τα ανθρώπινα δικαιώματα και τη σημασία τους.
Στις 12/3/2015 έγινε η πρώτη συγκέντρωση του υλικού από τις ομάδες και άρχισε η ταξινόμηση και η επεξεργασία του. Οι συναντήσεις στη φάση αυτή γίνονταν στο εργαστήριο πληροφορικής ώστε να μπορούν οι μαθητές να χρησιμοποιούν τους Η/Υ και να έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο.
Στις 19/3/2015 είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν και να αρχίσουν να προετοιμάζουν ένα μικρό θεατρικό δρώμενο, που θα παρουσίαζαν στην ημερίδα παρουσία σης των προγραμμάτων.
Στις 26/3/ 2015 οι μαθητές ασχολήθηκαν με τη δημιουργία ηχητικών και τηλεοπτικών σπoτ ενάντια στη βία , το σχολικό εκφοβισμό και το AIDS, καθώς και ραδιοφωνικών εκπομπών, που θα ηχογραφούνταν στο στούντιο YOUSMILE.GR στο Μαρούσι, με ανάλογο θεματολόγιο.
Στις 2/4/2015 οι μαθητές στο πλαίσιο και του προγράμματος ΠΑΜΕ ΣΙΝΕΜΑ , συνεργάστηκαν για την παραγωγή σεναρίου για τη δημιουργία ταινίας μικρού μήκους. ( Η ταινία έχει τον τίτλο LOOKING FOR FREEDOM και θα συμμετέχει στο 8ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΤΟΥ ΠΑΜΕ ΣΙΝΕΜΑ ,που θα γίνει το Νοέμβριο 2015 στην Αθήνα).
Από 3/4/2015 έως 20/4/2015 ήταν οι διακοπές του Πάσχα και οι μαθητές εργάστηκαν για την προετοιμασία του υλικού για την παρουσίαση, που έγινε στο σχολείο στις 12/5/2015.
Από τις 27/4/2015 έως και τις 30/4/2015 οι μαθητές συμμετείχαν στην ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, που διοργανώνει η ACTION AID με διάφορες δραστηριότητες και κυρίως με συζητήσεις για τη σημασία της εκπαίδευσης για την αντιμετώπιση φαινομένων όπως ο ρατσισμός με αφορμή την προβολή σχετικών εκπαιδευτικών βίντεο και ντοκυμαντέρ.
Νέα Ιωνία 10/6/2015
Ο Δ/ΝΤΗΣ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
Κουρκουλάκος Ηλίας
Σκούρτη Σταματίνα
ΚΟΥΡΚΟΥΛΑΚΟΣ ΗΛΙΑΣ
ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ
Σχολιάστε
Για να σχολιάσετε πρέπει να συνδεθείτε.