ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

2014-09-17 04.58.32

ΕΚΘΕΣΗ   ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ  ΓΙΑ  ΤΟ   ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΓΗΣ  ΥΓΕΙΑΣ ΜΕ  ΤΙΤΛΟ: «  Ανθρώπινα   δικαιώματα. Από  την  εφηβική  ηλικία   στην  ενηλικίωση»  ΤΟΥ  6ου ΓΕΛ  Ν. ΙΩΝΙΑΣ» ΤΟΥ  ΣΧ.  ΕΤΟΥΣ   2014-2015

Έ ναρξη   προγράμματος:  6/12/2014 ΛΗΞΗ: 12/5/2015 ( Παρουσίαση).

Συναντήσεις: Δευτέρα  14.15- 15.45 μ.μ.  (  αρχικά)(  Μετά  τις  διακοπές  των  Χριστουγέννων  οι  συναντήσεις  γίνονταν Πέμπτη 14.15-15.45  μ.μ.).

Αριθμός  μαθητών : 15 (  12  κορίτσια  και  3  αγόρια).

Στις  πρώτες  συναντήσεις  έγινε  γνωριμία  των  μελών  της  ομάδας και  συντάχθηκε  το  συμβόλαιο   με  βάση  την  ομαδοσυνεργατική  μέθοδο.

Επίσης, οι  μαθητές  χωρίστηκαν  σε  μικρές  ομάδες των  4  ατόμων, προκειμένου  να  μπορούν  να  πραγματοποιούνται  καλύτερα  οι  εργασίες  και  οι  δραστηριότητες  του  προγράμματος.

Κατά  τη  διάρκεια  των  συναντήσεων  αξιοποιήθηκαν  διάφορες  βιωματικές  ασκήσεις ( παιχνίδια  ρόλων, προσομοίωση, δραματοποίηση, μελέτη  περίπτωσης κ.α.).

Έγινε  κατανομή  των  εργασιών  στις  ομάδες  με  βάση  τα  ενδιαφέροντα  των  μαθητών και υπήρξε  συστηματική  υποστήριξη  από  τους  εκπαιδευτικούς για  την  αναζήτηση  υλικού  σε  βιβλιογραφία  και  στο  διαδίκτυο.

Στις  22/1/2015  έγινε  εκδήλωση  συζήτηση  στο  σχολείο  σχετικά με  το  AIDS και  τα  σεξουαλικώς  μεταδιδόμενα  νοσήματα  από νοσηλεύτριες  του  νοσοκομείου  Αγία  Όλγα.

Στις  5/2/2015  έγινε  αντίστοιχη  εκδήλωση  στο  σχολείο  για  τις Α΄ βοήθειες  και  τη  διάσωση  από  τους  ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ- ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ  του Ε.Ε.Σ.

Στις  12 /2 2015 λειτούργησε  στο  σχολείο  ένα  εκπαιδευτικό  εργαστήριο για  την  τέχνη  του  ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ  με  τον  οργανισμό  « ΚΑΡΠΟΣ». Οι  μαθητές  δημιούργησαν  animation  story με  τη  χρήση  φωτογραφιών.

Στις   19/2/2015, 26/2/2015 και  5/3/2015  έγινε  προβολή  διαφόρων  ντοκυμαντέρ που  αφορούν τα  ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ  ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ και  δόθηκε  η  ευκαιρία να  γίνει  συζήτηση γύρω  από  τα  ανθρώπινα  δικαιώματα  και  τη  σημασία  τους.

Στις  12/3/2015  έγινε  η  πρώτη  συγκέντρωση  του  υλικού  από  τις  ομάδες και  άρχισε  η  ταξινόμηση  και  η  επεξεργασία  του. Οι  συναντήσεις  στη  φάση   αυτή  γίνονταν  στο  εργαστήριο  πληροφορικής  ώστε  να μπορούν οι  μαθητές να  χρησιμοποιούν  τους Η/Υ  και  να  έχουν  πρόσβαση  στο  διαδίκτυο.

Στις  19/3/2015 είχαν  την  ευκαιρία  να  δημιουργήσουν  και  να  αρχίσουν  να  προετοιμάζουν  ένα  μικρό  θεατρικό  δρώμενο, που  θα  παρουσίαζαν  στην  ημερίδα  παρουσία σης  των  προγραμμάτων.

Στις  26/3/ 2015 οι  μαθητές  ασχολήθηκαν  με  τη  δημιουργία  ηχητικών  και  τηλεοπτικών  σπoτ  ενάντια  στη  βία , το  σχολικό  εκφοβισμό  και  το  AIDS, καθώς  και   ραδιοφωνικών  εκπομπών, που  θα  ηχογραφούνταν  στο  στούντιο  YOUSMILE.GR  στο  Μαρούσι, με  ανάλογο  θεματολόγιο.

Στις  2/4/2015  οι  μαθητές  στο  πλαίσιο  και  του  προγράμματος  ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ ,  συνεργάστηκαν  για  την  παραγωγή  σεναρίου  για  τη  δημιουργία  ταινίας  μικρού  μήκους. ( Η  ταινία έχει  τον  τίτλο  LOOKING  FOR  FREEDOM  και  θα  συμμετέχει  στο  8ο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΤΟΥ  ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ ,που θα  γίνει  το  Νοέμβριο  2015  στην   Αθήνα).

Από  3/4/2015  έως 20/4/2015 ήταν  οι  διακοπές  του  Πάσχα  και  οι  μαθητές  εργάστηκαν  για  την  προετοιμασία  του  υλικού  για  την παρουσίαση, που  έγινε  στο  σχολείο  στις  12/5/2015.

Από  τις  27/4/2015  έως  και  τις  30/4/2015  οι  μαθητές  συμμετείχαν  στην  ΕΒΔΟΜΑΔΑ  ΤΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, που  διοργανώνει η  ACTION  AID με  διάφορες  δραστηριότητες και  κυρίως  με  συζητήσεις για τη  σημασία  της  εκπαίδευσης για  την  αντιμετώπιση  φαινομένων  όπως  ο  ρατσισμός με  αφορμή  την  προβολή  σχετικών  εκπαιδευτικών  βίντεο  και  ντοκυμαντέρ.

Νέα    Ιωνία  10/6/2015

Ο  Δ/ΝΤΗΣ                                                               ΟΙ   ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ

Κουρκουλάκος  Ηλίας

Σκούρτη  Σταματίνα