ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

The Teacher ...

ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ  ΙΑΤΡΙΚΗ  ΚΑΙ  ΑΓΩΓΗ  ΥΓΕΙΑΣ  ΑΠΟ  ΤΗ  Δ/ΝΣΗ  Δ.Ε.  Β΄ ΑΘΗΝΑΣ

Το Τμήμα Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας,, προτίθεται να υλοποιήσει εκπαιδευτικά προγράμματα Προληπτικής Ιατρικής  και  Αγωγής Υγείας σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων του Δήμου Αμαρουσίου, σε συνεργασία με το Κέντρο Ψυχοκοινωνικής Υποστήριξης του Δήμου Αμαρουσίου,βάσει της έγκρισης με αρ. πρωτ. : Φ15/1293/97904/Δ1/19-6-2015 .

Τα προγράμματα περιλαμβάνουν τις παρακάτω θεματολογίες:

• Οργάνωση και συμμετοχή στα εγκεκριμένα προγράμματα  Αγωγής Υγείας
  • Ενημέρωση σε θέματα ψυχικής υγείας
  • Διατροφικές συνήθειες
  • Παχυσαρκία – Ψυχογενής ανορεξία
  • Σεξουαλική Αγωγή
  • Πρόληψη χρήσης ουσιών
  • Μαθησιακές δυσκολίες
  • Συμβουλευτική εκπαιδευτικών για στήριξη στο ρόλο τους
  • Ομιλίες σε  εκπαιδευτικούς για θέματα που άπτονται της ψυχικής υγείας.
  • Ομιλίες σε  γονείς για την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα ψυχικής υγείας, σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων των σχολείων.
Τα σχολεία του Δήμου Αμαρουσίου που ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν με την Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας με μέηλ ή τηλεφωνικά στους αριθμούς 2106399597 ή 6974359654.