3ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ- 18/4/2016-ΤΕΧΝΟΠΟΛΗ

SCHOOL FESTIVAL 4-7-14

3ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου

&

Διαγωνισμός ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού

“Κάν’ το ν΄ ακουστεί”

Το ΤμήμαΕκπαιδευτικήςΡαδιοτηλεόρασηςτου Υπουργείου Παιδείας Έρευναςκαι Θρησκευμάτων, η ΕπιστημονικήΕταιρία European School Radio, το πρώτο ΜαθητικόΡαδιόφωνο και ο ΟΠΑΝ ΔήμουΑθηναίων-ΤεχνόπολιςΑΕ, συνδιοργανώνουν το3οΦεστιβάλΜαθητικούΡαδιοφώνουκαι το ΔιαγωνισμόραδιοφωνικούηχητικούμηνύματοςκαιτραγουδιούΚάν τον ακουστεί. Το Φεστιβάλ και ο διαγωνισμόςαπευθύνονται σε μαθητέςσχολείων Πρωτοβάθμιαςκαι ΔευτεροβάθμιαςΕκπαίδευσης

Στόχοικαιπεριεχόμενο

Βασικόςστόχοςείναι η ελεύθερη έκφραση και προβολήτων ιδεών, των προβληματισμών και των παραγόμενων απότη σχολικήκοινότητα πολιτιστικών προϊόντων. Επίσηςο διαγωνισμόςδίνει την ευκαιρία στη σχολικήκοινότητα για μια προσέγγιση των ΜΜΕ στα πλαίσια του μιντιακούκαι πληροφοριακούγραμματισμού

Πιο αναλυτικάοι μαθητέςμέσω τηςσυμμετοχήςτους

● θα εκφραστούν δημιουργικά παράγονταςαπόκοινούμε μαθητέςάλλων ραδιοφωνικών ομάδων ραδιοφωνικάαγαθά

● θα μοιραστούν τιςεμπειρίεςτουςμε συμμαθητέςαπόόλη τη χώρα και στο πλαίσιο του δυνατούμε όλεςτιςηλικιακέςομάδες

● θα αναδείξουν το δυναμικότηςσχολικήςκοινότηταςκαι την έμπρακτη εφαρμογήτηςΔημοκρατίαςσε σχολικόπλαίσιο, παρουσιάζονταςτην εργασία τουςωςσυνδημιουργοίενόςκοινούραδιοφωνικούπρογράμματοςτο οποίο δημιουργείται απόαπόσταση, αξιοποιώνταςτη χρήση των νέων τεχνολογιών

● θα επικοινωνήσουν την εμπειρία τουςμε επαγγελματίεςτων ΜΜΕ για να κατανοήσουν το τοπίο τηςεπικοινωνίαςκαι των μέσων, δικτυακών και κλασσικών με τη συμμετοχήτουςσε εργαστήρια και συζητήσεις

● θα προβληματισθούν, όσον αφοράτη λειτουργία των κοινωνικών δικτύων ως・χορηγών・ περιεχομένου και την αξιοποίησήτους καθώςκαι για την πνευματικήιδιοκτησία και τα συγγενικάδικαιώματα.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Το 3ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου θα διεξαχθεί τη Δευτέρα 18 Απριλίου 2016 και ώρα από 9.00 έως 19.00 στο χώρο ΤΕΧΝΟΠΟΛΙΣ του Δήμου Αθηναίων, με ελεύθερη είσοδο. Στο φεστιβάλ μπορούν να συμμετέχουν:

Α) Τα σχολεία στα οποία ήδη υλοποιούνται εκπαιδευτικά προγράμματα ή καινοτόμες δράσεις στα ΜΜΕ με έμφαση στο ραδιόφωνο και μάλιστα με παραγωγές που μεταδίδονται στο European School Radio. Στο Φεστιβάλ, θα υπάρχει ειδικός χώρος παρουσίασης για τα συμμετέχοντα σχολεία, ώστε να αναδείξουν τη ραδιοφωνική τους δράση. Το υλικό προβολής μπορεί να είναι poster (χειροποίητο ή τυπωμένο) για ανάρτηση στον χώρο, βίντεο ή παρουσίαση με διαφάνειες.

Β) Τα υπόλοιπα σχολεία ως επισκέπτες, ώστε να παρακολουθήσουν και συμμετάσχουν ενεργά. Κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ προγραμματίζονται παράλληλες δράσεις, εργαστήρια, συναυλία μαθητικών σχημάτων και βράβευση του διαγωνισμού “Καν’ το ν’ ακουστεί” σε ειδική εκδήλωση.

Ολα τα σχολεία θα πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή ή επίσκεψή τους στον επίσημο ιστότοπο του Φεστιβάλ (www.europeanschoolradio.eu/3fest).

Το Πρόγραμμα θα αναρτηθεί στον ιστότοπο του Φεστιβάλ.

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ “ΚΑΝ’ ΤΟ Ν’ ΑΚΟΥΣΤΕΙ”

Παράλληλα, οργανώνεται, σε συνεργασία με το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα δικαιώματα του ανθρώπου, ο διαγωνισμός ραδιοφωνικού ηχητικού μηνύματος και τραγουδιού “Κάν’ το ν΄ ακουστεί”, με θέμα τα ανθρώπινα δικαιώματα.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Ο Διαγωνισμός προϋποθέτει την συμμετοχή των σχολείων στο European School Radio με εγγραφή στην πλατφόρμα www.europeanschoolradio.eu

Το κάθε σχολείο μπορεί να υποβάλει μέχρι δύο (2) συμμετοχές.

Οι συμμετοχές να είναι πρωτότυπες και να μην έχουν υποβληθεί σε άλλον διαγωνισμό .

Η εκφώνηση / ερμηνεία να γίνεται από μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Ηχητικό σποτ, μέχρι 1 λεπτό και 30 δευτερόλεπτα

Πρωτότυπο Τραγούδι, μέχρι 3 λεπτά

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ

● Ανθρώπινα δικαιώματα και αξίες

● Δικαιώματα του παιδιού

● Προσφυγικό / μετανάστευση / άσυλο / πόλεμος

● Ζητήματα ταυτότητας, ενσωμάτωσης, διαπολιτισμικός διάλογος

● Ενεργός πολίτης, Κοινωνία των πολιτών, εθελοντισμός,

● Ελληνικά μεταναστευτικά και προσφυγικά ρεύματα διαχρονικά (χώρες υποδοχής, αίτια)

● Συλλογική μνήμη

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ

Οι συμμετοχές θα υποβληθούν στην ιστοσελίδα του European School Radio. Προαιρετικά, κατά την υποβολή η κάθε συμμετοχή μπορεί να συνοδεύεται από ένα λογότυτο. Η υποβολή των συμμετοχών θα πραγματοποιηθεί από 1 Μαρτίου έως 20 Μαρτίου 2016.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ

Κριτήρια Αξιολόγησης για το ραδιοφωνικό ηχητικό μήνυμα:

Η πρωτοτυπία, το περιεχόμενο του μηνύματος, ο τρόπος/ύφος εκφώνησης, η μουσική επένδυση, η ποιότητα του ήχου, ο συνολικός/τελικός αντίκτυπος

Κριτήρια Αξιολόγησης για το τραγούδι:

Ο στίχος, η σύνθεση, η ερμηνεία, η ποιότητα του ήχου, ο συνολικός/τελικός αντίκτυπος.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ

Η Αξιολόγηση των συμμετοχών θα γίνει από επιτροπές για κάθε κατηγορία, που θα απαρτίζονται από ειδικούς για αυτόν το σκοπό και θα ανακοινωθεί. Επίσης, όλες οι συμμετοχές του διαγωνισμού θα μεταδίδονται στο European School Radio.

ΒΡΑΒΕΥΣΗ

Θα δοθούν τέσσερα (4) βραβεία συνολικά:

Βραβείο καλύτερου ηχητικού ραδιοφωνικού μηνύματος για την Πρωτοβάθμια.

Βραβείο καλύτερου ηχητικού ραδιοφωνικού μηνύματος για τη Δευτεροβάθμια.

Βραβείο καλύτερου τραγουδιού για την Πρωτοβάθμια.

Βραβείο καλύτερου τραγουδιού για τη Δευτεροβάθμια.

Θα δοθούν ειδικές διακρίσεις για κάθε βαθμίδα, για τις οποίες θα αποφασίσουν κατά τη διαδικασία της αξιολόγησης οι επιτροπές. Όλες οι συμμετοχές, ανεξάρτητα από την ενδεχόμενη βράβευσή τους στο διαγωνισμό, θα λάβουν βεβαίωση συμμετοχής. 4

Η ανακοίνωση και βράβευση των νικητών θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του 3ου Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου.

Ο Διαγωνισμός υποστηρίζεται από το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (www.mfhr.gr)

Αναλυτικές πληροφορίες για τη συμμετοχή στο φεστιβάλ και οδηγίες για το διαγωνισμό στην επίσημη ιστοσελίδα του Φεστιβάλ www.europeanschoolradio.eu/3fest.

Μπορείτε ακόμη να επικοινωνείτε με την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση στην ηλεκτρονική διεύθυνση edutv@minedu.gov.gr ή στα τηλέφωνα 2103442764 και 210 3442155.