ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΑ Μ.Μ.Ε.

Ταπετσαρία του Προγράμματος προβολής φωτογραφιών των Windows

ΘΕΜΑ: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ  ΓΙΑ  ΤΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΑΓΩΓΗΣ  ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ:

« Τα  επαγγέλματα  του  ραδιοφώνου  και  των  Μ.Μ.Ε.  και  οι  προοπτικές  τους»

Αγαπητοί   γονείς

Σχετικά  με  το  ανωτέρω  θέμα  θα  θέλαμε  να  σας  ενημερώσουμε ότι θα  πραγματοποιηθεί  ένα  πρόγραμμα  ΑΓΩΓΗΣ  ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ με  θέμα:

« Τα  επαγγέλματα  του  ραδιοφώνου  και  γενικότερα  των  Μ.Μ.Ε. και  οι  προοπτικές  τους».

Το  πρόγραμμα αποβλέπει  στη  γνωριμία των  μαθητών  με  διάφορα  επαγγέλματα  και  να  αποκτήσουν  εμπειρίες  συμμετέχοντας  σε  ραδιοφωνικές  και  τηλεοπτικές  παραγωγές.

Το  πρόγραμμα  θα  υλοποιείται  κάθε  Δευτέρα   ώρες: 14.15-15.30 με   έναρξη  αρχές  Δεκεμβρίου 2016 και  θα  περιλαμβάνει  εκπαίδευση  σε  θέματα  ραδιοφωνικής  και  τηλεοπτικής  παραγωγής και οι  μαθητές  θα  παράγουν  ραδιοφωνικέ ς εκπομπές, που  θα  μεταδίδονται  από  το ΜΑΘΗΤΙΚΟ  ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ  ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ( EUROPEAN  SCHOOL  RADIO) και  από  την  πλατφόρμα  του  οργανισμού  ΧΑΜΟΓΕΛΟ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ ( www.yousmile.gr). Επίσης,  οι  μαθητές  θα  δημιουργήσουν  ραδιοφωνικά  σπότ  και  βίντεο  σχετικά  με  διάφορα  κοινωνικά  θέματα, καθώς  επίσης  και  ταινίες  μικρού  μήκους  συμμετέχοντας σε  σχετικά  φεστιβάλ.

Επίσης,  είναι  πιθανόν  να  συμμετέχουμε  ως  σχολείο  στο  4ο  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ  ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ  ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ, που  θα  γίνει  στο  ΡΕΘΥΜΝΟ  ΚΡΗΤΗΣ ( πιθανόν  τον  Απρίλιο  2017, 4ήμερη  εκδρομή).

Εννοείται, ότι  δεν  θα  γίνουν  και  οι  2  τριήμερες  εκδρομές ( ΣΠΑΡΤΗ- ΡΕΘΥΜΝΟ) για  τα  2  προγράμματα, αλλά θα  προτιμηθεί  όποια  είναι  πιο  πρόσφορη.

Θα  θέλαμε  να  σας  ενημερώσουμε  γι’  αυτό και  να  ζητήσουμε  τη  συναίνεσή  σας συμπληρώνοντας  και  υπογράφοντας  τη  σχετική  υπεύθυνη  δήλωση.

Με  εκτίμηση

Ο              ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ