ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΕΩΝ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ INCLUDU ΑΠΟ ΤΟ 6ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

ΠΡΟΣ   ΤΟ  ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ   ΠΕΙΡΑΙΩΣ

TMHMA  ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ  ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ  ΣΠΟΥΔΩΝ

ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ  ΔΡΑΣΕΩΝ  INCLUDU

Προτείνονται  οι  παρακάτω  δράσεις  και  συνεργασίες:

1).  Συνεργασία  με  το  ΚΕΝΤΡΟ  ΜΕΛΕΤΗΣ  ΤΗΣ  ΙΣΤΟΡΙΑΣ  ΚΑΙ  ΤΟΥ  ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ  ΤΟΥ  ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΥ  ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ  ΤΟΥ  ΔΗΜΟΥ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ.

Συγκέντρωση  υλικού  για  την  προσφυγιά  και  πραγματοποίηση  εκπαιδευτικών  επισκέψεων  στο  ανωτέρω  κέντρο.

2). Παραγωγή  ραδιοφωνικών  εκπομπών και  ηχητικών  σπότ  σχετικά  με  το  προσφυγικό  πρόβλημα  και τη  μετανάστευση  και  μετάδοσή  τους  από  το EUROPEAN  SCHOOL  RADIO.

3). Συνεργασία  με  τον  οργανισμό  ΧΑΜΟΓΕΛΟ  ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ  για  συμμετοχή  σε  εκδηλώσεις  και  δράσεις  σχετικά  με  τη  διαφορετικότητα  και  τη σ χολική  βία.

4). Παραγωγή  βίντεο  και  ταινιών  μικρού  μήκους  σχετικά  με  το  ρατσισμό, τη  διαφορετικότητα ,την  προσφυγιά  και  τη  μετανάστευση.

5). Συνεργασία  με  την  οργάνωση  ACTION  AIDS και  συμμετοχή  στην  εβδομάδα  εκδηλώσεων  κατά  του  ρατσισμού  .

6). Διαγωνισμοί  φωτογραφίας  και  ζωγραφικής  σχετικά  με  τα  ανωτέρω  θέματα: ρατσισμός, διαφορετικότητα, προσφυγικό  πρόβλημα, μετανάστευση, σχολική  βία-σχολικός  εκφοβισμός.

7). Συνεργασία  με  το  ΓΕΝΙΚΟ  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  ΛΥΚΕΙΟ  ΒΑΡΒΑΚΕΙΟΥ στην  πραγματοποίηση  δράσεων και  δραστηριοτήτων  σχετικών  με  το  πρόγραμμα  INCLUDE.

Νέα   Ιωνία  7/11/2016

Με  εκτίμηση