ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟ 6ο ΓΕΛ Ν. ΙΩΝΙΑΣ

10250915_619108121517434_1313685597_n

6ο  ΓΕΝΙΚΟ  ΛΥΚΕΙΟ  ΝΕΑΣ  ΙΩΝΙΑΣ

Σαλαμίνος  και  Καλλιπόλεως-14232- Νέα  Ιωνία

Τηλ.: 210  2521061   Φαξ:  210  2532336

e-mail: mail@6lyk-n-ionias.att.sch.gr

site: http://6lyk-n-ionias.att.sch.gr

blog:    https://schoolpress.sch.gr/6lykion

ΠΡΟΣ   ΤΟ  Ι.ΝΕ.Δ.Β.Μ ( ΙΔΡΥΜΑ  ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΚΑΙ  ΔΙΑ  ΒΙΟΥ

ΜΑΘΗΣΗΣ)

ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ  ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΣΗ  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ  ΣΤΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

« ΠΙΛΟΤΙΚΗ  ΕΦΑΡΜΟΓΗ  ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗΣ-ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ»

Το  σχολείο   μας  συμμετέχει  επί  σειρά  ετών σε  καινοτόμα  προγράμματα ,όπως  προκύπτει  και  από  τα  συνημμένα  έντυπα, που  σας  υποβάλλουμε. Συγκεκριμένα , τα  προγράμματα, που  συμμετέχει  το  σχολείο μας  από  το  σχ.  Έτος  2013-2014  και  μέχρι  σήμερα είναι:

1). ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ  ΜΑΘΗΤΙΚΟ  ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ( EUROPEAN  SCHOOL  RADIO  www.europeanschoolradio.eu) : Παραγωγή  ραδιοφωνικών  εκπομπών  και  μετάδοσή  τους  από το  παραπάνω  διαδικτυακό  ραδιόφωνο. Συμμετοχή  στο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ   ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ  ΡΑΔΙΟΦΩΝΟΥ ( Θεσσαλονίκη, Αθήνα).

2). ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ  ΜΕ  ΤΟ  «  ΧΑΜΟΓΕΛΟ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ» : Παραγωγή ραδιοφωνικών  και  τηλεοπτικών  εκπομπών ( www.yousmile.gr) ,συμμετοχή  σε  εκδηλώσεις  και  δραστηριότητες  για  το  ΣΧΟΛΙΚΟ  ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ, τη ΣΧΟΛΙΚΗ  ΒΙΑ κ.α.

3). ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΓΙΑ  ΤΟΝ  ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ  « ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ;»: Σεμινάρια  για  την  κινηματογραφική  τέχνη ,  παραγωγή  ταινιών  μικρού  μήκους και  συμμετοχή  στο  ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΜΑΘΗΤΙΚΩΝ  ΤΑΙΝΙΩΝ  ΤΟΥ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ  « ΠΑΜΕ  ΣΙΝΕΜΑ;» ( 2013-14, 2014-15,2015-16) ( www.pamecinema.net)

4). ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΦΕΣΤΙΒΑΛ  ΕΦΗΒΙΚΟΥ  ΘΕΑΤΡΟΥ  ΤΗΣ  ΣΤΕΓΗΣ  ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ  ΚΑΙ  ΤΕΧΝΩΝ : Λειτουργία  θεατρικού εργαστηρίου  στο  σχολείο  και  πραγματοποίηση  θεατρικών  παραστάσεων  στους  χώρους  της  ΣΤΕΓΗΣ  ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ  ΚΑΙ  ΤΕΧΝΩΝ ( 2014-15, 2015-16).

5). ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ  ΝΕΩΝ  ΚΑΙ  ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ:

Συμμετοχή  στα  προγράμματα  « ΕΙΚΟΝΙΚΗ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ» , « ΣΤΗ  ΣΚΙΑ  ΕΝΟΣ  ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ» και « ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ  ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ» τα  σχολικά  έτη  2014-2015 και  2015-2016 του  Σ.Ε.Ν. ( Σωματείο  επιχειρηματικότητας  Νέων) και  στις  εμπορικές  εκθέσεις  TRADE  FAIRE  2014 και 2015  στην  Αθήνα ( ATHENS  MALL).

6). ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ EDREDU ΓΙΑ  ΤΗ  ΣΧΟΛΙΚΗ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 2015 ( 2ο  ΒΡΑΒΕΙΟ)

7). ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ  ΓΙΑ  ΤΗ  ΣΧΟΛΙΚΗ  ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ (  ΛΟΝΔΙΝΟ  ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ  2014).

8).  ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ  ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΩΝ  ΤΕΧΝΩΝ  ΜΕ  ΤΟΝ  ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ « ΚΑΡΠΟΣ»: Εργαστήρια  ρεπορτάζ, animation, κριτικής  μαθητικών  ταινιών ( 2013-14,2014-15,2015-2016) ( www.karposontheweb.org.gr)

Το  σχολείο  μας,  όπως  είναι  φανερό  με  τα  ανωτέρω  προγράμματα , στοχεύει  στην  ανάδειξη  της  σχολικής  και  εκπαιδευτικής  καινοτομίας  ως βασικής  εκπαιδευτικής  διαδικασίας και  επιδιώκει  να  την  αναπτύξει  ως  βασική  συνιστώσα  της.

Επιπλέον, είναι  φανερό  ότι έχει  ασχοληθεί ιδιαίτερα με  τις  οπτικοακουστικές  τέχνες και  ειδικότερα  με  την  κινηματογραφική  τέχνη.

H  συμμετοχή  του  σχολείου  μας  στο  πρόγραμμα  « ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ  ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ» στοχεύει:

1). Στην  εκπαίδευση, επιμόρφωση  και  κοινωνικοποίηση  των  νέων

2). Στην  αξιοποίηση νέων  μαθησιακών  διαδικασιών  στον  τρόπο  προσέγγισης και  πρόσληψης  της  γνώσης

3). Στο  συνδυασμό  παροχής  γνώσης, εθελοντικής  συμμετοχής και  άμιλλας  στην  κατεύθυνση  της  πρωτογενούς  δημιουργίας  και  έκφρασης

4). Στη  χρήση  νέων  διδακτικών  μεθόδων

5). Στην  προαγωγή  της  ομαδικής  εργασίας και  συνεργασίας  στην  αναζήτηση  της  γνώσης.

Νέα   Ιωνία  20/10/2016

Με  εκτίμηση