ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΟΡΝΙΘΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΕΞΟΔΟ

Εκπαιδευτικός περίπατος  & Θεατρική παράσταση

Λόφος  ΦΙΛΟΠΑΠΠΟΥ

Κωμωδία  «ΟΡΝΙΘΕΣ» Αριστοφάνη

προσαρμοσμένη για τους μαθητές των Σχολείων

7 Aπριλίου  &  19   Μαΐου 2017  Ώρα: 10 π.μ.(πρωί)

==========

1.Θεατρική παράσταση : ( θέατρο «Δόρα Στράτου» )

Η κωμωδία «Όρνιθες» είναι ένα από τα πιο ωραία και εντυπωσιακά έργα του  Αριστοφάνη.  Γράφτηκε  και παρουσιάστηκε το 414 π.X., σε μια  εποχή που η Αθήνα ευρίσκεται σε αναστάτωση ,λόγω της Σικελικής εκστρατείας (415-413).Ο κόσμος έχει κουραστεί από τις πολεμικές επιχειρήσεις ,τις δολοπλοκίες ,τους ασταμάτητους φόρους και τη δημαγωγία των πολιτικών.Αναζητά έναν άλλο τρόπο ζωής μακριά από τα προβλήματα της πόλης.Το έργο αρχίζει με δύο αθηναίους πολίτες ,που έχουν φύγει από  την Αθήνα και αναζητούν πάνω στα βουνά ένα ήσυχο μέρος για να ζήσουν.Συναντάνε τα πουλιά και προσπαθούν να τα πείσουν να τους δεχτούν κοντά τους και να χτίσουν μία νέα πόλη μεταξύ ουρανού και γης . Τα πουλιά στην αρχή είναι επιφυλακτικά αλλά τελικά δέχονται. Έτσι αρχίζει το κτίσιμο της πόλης των πουλιών, της Νεφελοκοκκυγίας. Πολύ γρήγορα όμως καταφθάνουν εκεί, διάφοροι επιτήδειοι και απατεώνες ,ζητώντας και αυτοί μερίδιο από την καινούργια πόλη των πουλιών. Τα πουλιά και ο Πισθέταιρος  όμως τους διώχνουν σαν ανεπιθύμητους. Όμως και οι θεοί του Ολύμπου είναι οργισμένοι με  την καινούργια πολιτεία που τους έχει στερήσει την δόξα και τις τιμές που είχανε από τους ανθρώπους. Έτσι στέλνουν εκπροσώπους του Δία και ζητούν να βρεθεί λύση για το θέμα αυτό. Τελικά γίνεται συμφωνία και το έργο τελειώνει με το γάμο του Πισθέταιρου με την Βασιλεία,την ωραία κοπέλα που φυλάει το αστροπελέκι του Δία . Το έργο  εκφράζει  τον διαχρονικό πόθο των ανθρώπων στην  αναζήτηση  ενός ουτοπικούκόσμου σε εποχές σκληρής δοκιμασίας της  κοινωνίας. Ο σκηνοθέτης και διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών Ν.Παροίκος θα μιλήσει για το έργο και το ιστορικό τουπλαίσιο.

Διάρκεια παράστασης : 1 ώρα & 15΄.

2.Εκπαιδευτικός περίπατος: Μετά την παράσταση θα ακολουθήσει εκπαιδευτικός περίπατος στο λόφο Φιλοπάππου (Πνύκα κ.α.)

Πέρας –επιστροφή στα πούλμαν . Ώρα: 12 .30΄ περίπου.

Τιμή εισιτηρίου Θεάτρου: 5 Ευρώ. (  Περίπατος δωρεάν)

Πληροφορίες-κρατήσεις : 210/9235453 (πρωί 9.30 -12.30

τηλ. ανάγκης : 6944761133        Κρατήσεις θέσεων και στο e-mail :  exodos5@otenet.gr

www.aegeanexodos.gr