ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ UBUDU ΓΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

teacher2 pic

ΘΕΜΑ:  Επιμορφωτικό σεμινάριο Ubundu για εκπαιδευτικούς Πληροφορικής

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής σε συνεργασία με τον υπεύθυνο ΚΕ ΠΛΗ.ΝΕ.Τ Β’ Αθήνας κ.  Ιωάννη Ρούσσο και τον εκπαιδευτικό Πληροφορικής κ. Βαγγέλη Κακωνά διοργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο στο ελεύθερο λειτουργικό σύστημα UBUNTU LTSP.  Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο 2ο ΓΕΛ Χαλανδρίου (Αχαΐας 2 και Λεωφόρος Πεντέλης) την Παρασκευή  9 Δεκεμβρίου 17:00- 20:00 και την Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 18:00 – 21:00.  Εισηγητής την πρώτη ημέρα θα είναι ο κ. Κακωνάς  και τη δεύτερη ο κ. Ρούσσος.  Το συνοπτικό πρόγραμμα του σεμιναρίου είναι:

1η ΗΜΕΡΑ

1. Εγκατάσταση Ubuntu LTSP
  2. Εγκατάσταση sh-scripts
  3. Εγκατάσταση (ενδεικτική) εκπαιδευτικού λογισμικού
  4. Δημοσίευση εικονικού δίσκου
  5. Δημιουργία χρηστών
  6. Διαχείριση τάξης

2η ΗΜΕΡΑ

1. Επιφάνεια εργασίας – κεντρικό μενού
  2. Ρυθμίσεις συστήματος
  3. Σύστημα αρχείων
  4. Χρήστες
  5. Εγκατάσταση – απεγκατάσταση λογισμικού, αποθετήρια
  6. Κέλυφος BASH

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα γίνουν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση  goo.gl/N4ntv5

(εναλλακτικά στην https://drive.google.com/open?id=186lS3_0ID6kaWa_cbu65yx029ge_d3Xd7l3Issd7pK0)

Ευάγγελος Κανίδης

Σχ. Σύμβουλος Πληροφορικ