ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ 6ου ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ YOUSMILE.GR

vma_14_collage_autocollage_7_images_2

ΕΠΙΣΤΟΛΗ  ΣΧΕΤΙΚΑ  ΜΕ  ΤΗ  ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ  ΤΟ YOUSMILE.GR

Σας  γνωρίζουμε  ότι  το  σχολείο  μας έχει  μια  μακρόχρονη  συνεργασία,  τουλάχιστον  από  το  2013  μέχρι  σήμερα, με  τον  οργανισμό  « ΧΑΜΟΓΕΛΟ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ» και  ειδικότερα  με  την  πλατφόρμα  επικοινωνίας με  τίτλο : « YOYSMILE.GR», που λειτουργεί  στο  πλαίσιο  του  ανωτέρω  οργανισμού.

H  συνεργασία  αυτή  συνίσταται  στη  συμμετοχή  σε  πολλές   δράσεις, δραστηριότητες και  προγράμματα, που  αφορούν την  επικοινωνία, τον  εθελοντισμό, τη σχολική  δικτύωση, τη  σχολική  βία, το  σχολικό  εκφοβισμό, την  παιδική  κακοποίηση, την  ασφαλέστερη  χρήση  του  διαδικτύου κ.α., και  τα  οποία  υλοποιήθηκαν  κάτω  από  την  καθοδήγηση  στελεχών  του  ανωτέρω  οργανισμού.

Μέσα  από  τις  δράσεις  αυτές  οι  μαθητές/τριες  μας  είχαν  την  ευκαιρία να  καλλιεργήσουν  τις  παρακάτω  δεξιότητες/ικανότητες:

1). Συμμετοχή  σε  εθελοντικές  δράσεις.

2). Ανάπτυξη  και  καλλιέργεια  δεξιοτήτων  επικοινωνίας και  συνεργασίας.

3). Συμμετοχή  σε  ραδιοφωνικές  και  τηλεοπτικές  παραγωγές, με  θέματα , που  χειρίζεται ο  ανωτέρω  οργανισμός.

4). Ευαισθητοποίηση  για  σημαντικά  κοινωνικά  θέματα  και  προβλήματα.

5). Καλλιέργεια  αρχών  και  αξιών  του  εθελοντισμού  και  της  προσφοράς.

6). Ευκαιρίες  έκφρασης μέσω  της  τέχνης  και  των  ΜΜΕ, για  θέματα  και  προβλήματα , που απασχολούν  τους  νέους.

7). Ανάπτυξη  συνεργασιών  σε  τοπικό  και  ευρύτερο  επίπεδο.

Επιπλέον, θα  ήθελα  να  αναφέρω ως  προσωπική  εμπειρία, ότι  από  το  σχολικό  έτος  2011-2012 και  το  σχολικό  έτος  2012-2013, ως  εκπαιδευτικός, που  υπηρετούσα  στο  ΠΡΟΤΥΠΟ  ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  ΓΕΝΙΚΟ  ΛΥΚΕΙΟ  ΑΝΑΒΡΥΤΩΝ, είχαμε  μια  πολύ  στενή  συνεργασία  με  την  πλατφόρμα  επικοινωνίας YOUSMIL.GR, και  πολλοί  μαθητές  του  ανωτέρω  σχολείου, συμμετείχαν  σε  ανάλογες  δράσεις,  και  στη  συνέχεια εξακολούθησαν  να  συμμετέχουν , ως  φοιτητές , σε  διάφορες  εθελοντικές  δράσεις και  μέχρι  σήμερα.

Με  βάση  τα  ανωτέρω,  ελπίζουμε  η  συνεργασία  αυτή  να  συνεχιστεί  και  να  αναπτυχθεί  περισσότερο, καθώς  είναι  ευρύτερα  γνωστό ότι  ο  οργανισμός «ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ   ΠΑΙΔΙΟΥ», είναι  ένας  από  τους  σημαντικότερους εθελοντικούς  οργανισμούς  της  χώρας  μας.

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΚΟΥΡΚΟΥΛΑΚΟΣ   ΗΛΙΑΣ