ΓΛΩΣΣΙΚΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΕΝΑΚΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΙΔΡΥΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

teacher2 pic

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ

ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

—-

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ

ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

Ταχ. Δ/νση: Ανδρέα Παπανδρέου 37

Τ.Κ. – Πόλη: 151 80 Μαρούσι

Ιστοσελίδα: www.minedu.gov.gr

Πληροφορίες: Σ. Λαπατά (Π.Ε.),

Α. Βάρλα (Δ.Ε.), Ο. Μαραγκού (Ε.Ε.),

Νεκταρία Ασμαργιανάκη

nasmargianaki@minedu.gov.gr

Τηλέφωνα: 210 344 3318 (Π/θμια)

210 344 3272 (Δ/θμια)

210 344 2212 & 2034 (ΕΠΑ.Λ.)

Fax: 210 344 2365

1. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

2. Δ/νσεις Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας. Έδρες τους.

3. Σχολικές μονάδες Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας. (Μέσω των Δ/νσεων Π.Ε. και Δ.Ε. της χώρας)

Μπενάκειος Βιβλιοθήκη

της Βουλής των Ελλήνων

Πρώην Δημόσιο Καπνεργοστάσιο

Λένορμαν 218,

Αθήνα – Τ.Κ. 104 43

benakeios@parliament.gr

infopar@parliament.gr

Θέμα: «Επισκέψεις σχολείων στην έκθεση «Γλωσσόpolis» και στο βιωματικό γλωσσικό εργαστήριο «Λέξεις που χαμογελούν, λέξεις που πληγώνουν» με θέμα τον «Λεκτικό εκφοβισμό στο σχολικό περιβάλλον», που συνδιοργανώνουν η Μπενάκειος Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων και ο Σύνδεσμος Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση, σε χώρο της Βιβλιοθήκης της Βουλής, στο κτήριο του πρώην Δημόσιου Καπνεργοστασίου, Λένορμαν 218, για το σχολικό έτος 2017-18.»

ΣΧΕΤ.: Το με αρ. πρωτ. 123116/ΓΔ4/19-7-2017/ΚΠ έγγραφο της Μπενακείου Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων και το με αρ. πρ. 1164558/Δ4/03-10-2017 εισερχόμενο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.).

Σας ενημερώνουμε ότι, κατόπιν της θετικής εισήγησης του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), με το με αρ. πρωτ. 38/28-09-2017 Απόσπασμα Πρακτικού του Διοικητικού Συμβουλίου του, εγκρίνεται για το σχολικό έτος 2017-2018, η υλοποίηση εκπαιδευτικών

Βαθμός Ασφαλείας:

Να διατηρηθεί μέχρι:

Βαθμός Προτεραιότητας:

Μαρούσι, 25-10-2017

Αριθ. Πρωτ.: Φ10α/181283/Δ4 2

δράσεων από τη Μπενάκειο Βιβλιοθήκη της Βουλής των Ελλήνων & το Σύνδεσμο Υποτρόφων του Ιδρύματος Ωνάση.

Η πρώτη δράση αφορά στη πολυμεσική έκθεση με τίτλο «Γλωσσόpolis: Περιηγήσεις στη νέα ελληνική» η οποία συνεχίζεται για δεύτερη σχολική χρονιά.

Στόχος της έκθεσης είναι να αναδείξει μέσα από τεκμήρια και ψηφιακές δραστηριότητες, τις διαφορετικές εκφάνσεις, τη διεθνή απήχηση και τη σημασία της γλώσσας μας σήμερα. Προς αυτή την κατεύθυνση θα αξιοποιούνται σύγχρονες μουσειολογικές πρακτικές με πολυτροπικές εφαρμογές και διαδραστικά εκθέματα (βίντεο, ψηφιακές αναπαραστάσεις, ηχογραφημένα ντοκουμέντα κ.ά.) και θα οργανωθεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές/μαθήτριες όλων των τάξεων των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Eκπ/σης καθώς κ’ της τελευταίας (ΣΤ’) τάξης των σχολείων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Η είσοδος στους χώρους της έκθεσης είναι ελεύθερη. Οι οργανωμένες επισκέψεις διαρκούν περίπου 1.30΄.

Η δεύτερη δράση, αφορά στο γλωσσικό βιωματικό εργαστήριο «Λέξεις που χαμογελούν, λέξεις που πληγώνουν», με θέμα τον «Λεκτικό εκφοβισμό στο σχολικό περιβάλλον» και υλοποιείται για πρώτη φορά από το Σεπτέμβριο του 2017. Το ωράριο λειτουργίας είναι: Δευτέρα & Τρίτη: 9.30-17.30, Τετάρτη-Παρασκευή: 9.30-14.30. Το εργαστήριο μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι 25 μαθητές και μαθήτριες (ένα τμήμα).

Οι δράσεις θα πρέπει να πραγματοποιηθούν υπό τις εξής προϋποθέσεις:

1) Ο έγκαιρος προγραμματισμός και συνεργασία με τα σχολεία, ώστε οι δράσεις να

διεξαχθούν χωρίς να παρεμποδίζεται η ομαλή λειτουργία τους.

2) Η ενυπόγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών για τη

συμμετοχή των μαθητών στις δράσεις.

3) Η λήψη όλων των απαραίτητων και προβλεπόμενων από τη νομοθεσία μέτρων

για την ασφαλή μετακίνηση των μαθητών σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στη σχετική Y.A. του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

4) Η έγκρισή τους από τους Συλλόγους Διδασκόντων.

Παρακαλούμε να ενημερώσετε σχετικά τις σχολικές μονάδες αρμοδιότητάς σας.

Ο ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΓΕΝΙΚΟΣ

ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ ΤΟΥ ΥΠ.Π.Ε.Θ.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ 3

Εσωτερική Διανομή

1. Γραφείο Υπουργού

2. Γραφείο Αναπληρωτή Γενικού Γραμματέα ΥΠ.Π.Ε.Θ. κ. Αγγελόπουλου

3. Γενική Διεύθυνση Σπουδών Π.Ε. και Δ.Ε.

4. Διεύθυνση ΠΟΔΕΞΜΣ – Τμήμα Σπουδών, Προγραμμάτων, Οργάνωσης και