ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΝΟΕΜΒΡΙΟ 2017

Εκδηλώσεις για τους μεγάλους!

Παρουσίαση βιβλίου
Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2017, 19.00
Για μια καλύτερη ζωή
Μαίρη Παναγιώτου
Ευριπίδης στη Στοά (Α. Παπανδρέου 11, Χαλάνδρι)

Ένα βιβλίο για το οργανωμένο πογκρόμ στην Κωνσταντινούπολη τη νύχτα της 6ης Σεπτεμβρίου 1955. Μια ιστορία για τον επαναπατρισμό που πάντα μοιάζει μονόδρομος.
Για τη συγγραφέα και το βιβλίο θα μιλήσει η Ευγενία Κατούφα, δημοσιογράφος και δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Χαλανδρίου.
Την εκδήλωση θα πλαισιώσει μουσικά η Μικτή Χορωδία 60+ του Δήμου Χαλανδρίου υπό τη διεύθυνση της Ρίας Θεοδώρου.

Εκδόσεις Ωκεανός

Σεμινάριο για γονείς και εκπαιδευτικούς με παιδιά προσχολικής και πρώτης σχολικής ηλικίας
«Πώς να μάθετε τα παιδιά σας να διαβάζουν και να γράφουν σωστά» με αφορμή τα βιβλία Ανάγνωση και Γραφή της πανεπιστημιακού Λουκίας Μπεζέ
(Αναπτυξιακή και Κλινική Ψυχολόγος, τ. Καθηγήτρια της Ψυχολογίας της Ανάπτυξης
στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης)

Παρασκευή 3 Νοεμβρίου 2017, 18.00-20.00
Ευριπίδης στη Στοά (Α. Παπανδρέου 11, Χαλάνδρι)

Δύο από τις σημαντικότερες κατακτήσεις στη ζωή ενός παιδιού είναι να μάθει να διαβάζει και να γράφει. Το παιδί δεν μαθαίνει να διαβάζει και να γράφει αυθόρμητα, όπως μαθαίνει να μιλά ή να περπατ ά, ούτε μπορεί να τα μάθει μιμούμενο τους μεγάλους. Μαθαίνει μόνο μέσα από τη συστηματική διδασκαλία και τη χρήση της κατάλληλης μεθόδου.
Η Λουκία Μπεζέ συμπυκνώνει την ερευνητική και εφαρμοσμένη εμπειρία της γύρω από τους τρόπους εκμάθησης της ανάγνωσης και της γραφής και παρουσιάζει μια απλή, ελκυστική και αποτελεσματική μ
΍ θοδο για να μάθουν τα παιδιά να διαβάζουν σωστά και να γράφουν ευανάγνωστα.

Μέσα από ευχάριστες, διασκεδαστικές δραστηριότητες και ασκήσεις, που μπορούν να γίνουν στο σπίτι ή στην τάξη, τα παιδιά μαθαίνουν:
- Να διακρίνουν τους ήχους της ελληνικής γλώσσας.
- Να ταιριάζουν τους ήχους με τα γράμματα.
- Να αναλύουν ένα γραπτό κείμενο σε λέξεις, συλλαβές και ήχους.
- Να ελέγχουν τις κινήσεις του χεριού τους (δεξιού ή αριστερού) για να γράφουν άνετα και όμορφα.

Τα βιβλία κυκλοφορούν από τις Εκδόσεις Πεδίο.
Είσοδος ελεύθερη.
Απαραίτητη η προηγούμενη δήλωση συμμετοχής ηλεκτρονικά στο
pr@evripidis.gr

Η αγαπημένη Άλκη Ζέη στον Ευριπίδη στην Κηφισιά
στο πλαίσιο του κύκλου συζητήσεων
Διάλογοι με διακεκριμένους ανθρώπους

Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2017, 19.00
Ευριπίδης στην Κηφισιά (Κηφισίας 310, 2ος όροφος, χώρος cafe)

«Αν διάλεξα να γράψω για παιδιά είναι γιατί θέλησα να αποτυπώσω όσα σημαντικά έζησε η γενιά μου, που φοβάμαι μην ξεχαστούν όταν φύγουμε εμείς.» Άλκη Ζέη

Η συγγραφέας Άλκη Ζέη μιλάει για τη ζωή της και σχολιάζει την αυτοβιογραφία της σε δεύτερο χρόνο, σε μια συζήτηση με τον δημοσιογράφο Γιάννη Ν. Μπασκόζο.

Εκδηλώσεις για τους μικρούς!

Εκδήλωση για παιδιά από 5 ετών
Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017, 12.00
Ο μικρός δράκος Καρύδας του Ίνγκο Ζίγκνερ
Ευριπίδης στην Κηφισιά (Κηφισίας 310)

Αν είσαι γενναίος και σου αρέσει η περιπέτεια, έλα να ζήσουμε μαζί μερικές από τις παράξενες περιπέτειες του μικρού δράκου Καρύδα!
Ο εμψυχωτής Χρίστος Χριστόπουλος και η ομάδα «Δον Κιχώτες» σε περιμένουν!
Βάλε άνετα ρούχα, χοντρές κάλτσες, φόρα την καλύτερή σου διάθεση και έλα να φτάσουμε από το σχολείο του μικρού Καρύδα ως το διάστημα!

Εκδόσεις Μεταίχμιο

Εργαστήριο για παιδιά από 5 ετών με τη θεατροπαιδαγωγό – ηθοποιό Μαρία Τερζάκη!
Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2017, 12.00
Ευριπίδης στη Στοά (Α. Παπανδρέου 11, Χαλάνδρι)

Ένα μοναδικά αστείο εργαστήρι που συνδυάζει την αφήγηση με τις τεχνικές της δημιουργικής έκφρασης, καλλιεργεί τη φαντασία αλλά και την αγάπη για το γράψιμο!

Ποιος είπε ότι το γράψιμο είναι δύσκολο και βαρετό; Ποιος νομίζει ότι δεν μπορεί να γράψει ιστορίες και ποιήματα; Ποιος είπε ότι δεν έχουν αξία οι μπούρδες;
Ελάτε να διασκεδάσουμε πρέα με τους γονείς σας, παίζοντας παιχνίδια με τις λέξεις και μαθαίνοντας κόλπα για να φτιάξουμε τις δικές μας τρελές ιστορίες!

Το εργαστήριο βασίζεται στα βιβλία: 9 τρελές ιστορίες, Μπούρδες, Η aγελάδα βουνό και άλλες ιστ&omic ron;ρίες.
Εκδόσεις Παπαδόπουλος

Ευριπίδης στη Στοά, Ανδρέα Παπανδρέου 11 εντός στοάς, 152 32 Χαλάνδρι, Τ 210 680 0644-6 F 210 680 0647
Ευριπίδης, Ανδρέα Παπανδρέου 8, 152 32 Χαλάνδρι Τ 210 681 3661, 210 682 0839
Ευριπίδης στην Κηφισιά, Κηφισίας 310, 145 63, Κηφισιά, Τ 210 807 5792, F 210 807 5729, Νέο παιδικό τμήμα στον 2ο όροφο!
Αν δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε ενημερώσεις ή βρίσκεστε στη λίστα από λάθος, πατήστε εδώ για τη διαγραφή της ηλεκτρονικής σας διεύθ&u psilon;νσης.