ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 6ου ΓΕΛ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ PISA 2018

2014-09-17 04.58.16

22/1/2018

Προς τον/ην Διευθυντή/ρια του σχολείου

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το σχολείο σας θα λάβει μέρος στην Έρευνα PISA 2018.

Αν δεν έχετε συμπληρώσει όλες τις φόρμες στην Πλατφόρμα των Σχολείων του PISA (www.iep.edu.gr/pisa/schools), παρακαλούμε να τις συμπληρώσετε το συντομότερο.

Μέσα στο επόμενο διάστημα θα ενημερωθείτε για την ημέρα και τον τόπο διεξαγωγής σεμιναρίου το οποίο θα παρακολουθήσουν οι Συντονιστές των σχολείων του δείγματος, ώστε να ενημερωθούν λεπτομερώς για τον τρόπο διεξαγωγής της έρευνας.

Επίσης, με βάση τον κατάλογο των Επιλέξιμων Μαθητών που θα κοινοποιήσετε στην ομάδα PISA του ΙΕΠ, θα διενεργηθεί από το ΙΕΠ η δειγματοληψία των μαθητών και θα σας ανακοινωθεί το τελικό δείγμα των μαθητών. Επιλέξιμοι Μαθητές είναι όσοι έχουν γεννηθεί το 2002. Από κάθε σχολείο θα πάρουν μέρος 35 από αυτούς τους μαθητές, εκτός εάν οι Επιλέξιμοι Μαθητές ενός σχολείου είναι λιγότεροι, οπότε και θα πάρουν μέρος όλοι οι Επιλέξιμοι Μαθητές.

Συνημμένα, θα βρείτε το εγχειρίδιο ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ, στο οποίο δίνονται περισσότερες πληροφορίες για τη συμμετοχή του σχολείου.

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία και είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση.

Η Εθνική Διαχειρίστρια του PISA

Δρ. Χρύσα Σοφιανοπούλου,