Μειδία … με τη Μήδεια

»Μειδία … με τη Μήδεια»
ήταν ο τίτλος της θεατρικής παράστασης που ανέβασε φέτος το σχολείο μας συμμετέχοντας στο 2ο μαθητικό φεστιβάλ για την ανάδειξη του Αρχαίου θεάτρου Αχαρνών και ήταν μια διασκευή της »Μήδειας» του Μποστ .
Ο Μποστ ήταν γελοιογράφος,θεατρικός συγγραφέας,λαἰ’κός ζωγράφος και στιχουργός.Στην ιστορία του Ευριπίδη μπλέκονται μέσω της σάτιρας πρόσωπα της νεοελληνικής πραγματικότητας.Η δικιά μας διασκευή έδωσε ένα διαφορετικό τέλος ,αφού η Μήδεια βρίσκει τα λογικά της λίγο πριν το ..μοιραίο!Το έργο είναι γραμμένο σε ιαμβικό 15σύλλαβο μπλέκοντας λόγιες εκφράσεις με λαἰ’κές σε ένα κείμενο που διατηρεί τη φρεσκάδα του και μπορεί να προκαλέσει το γέλιο ακόμα και σε 15χρονους.
Μια ευχάριστη νότα έδωσαν και τα χορικά που ήταν επίσης διασκευασμένα στις ανάγκες μιας σχολικής παράστασης.Ιδιαίτερα εντυπωσιακός ο σχηματισμός του καραβιού στο χορικό καθώς και το συνοδευτικό τραγούδι της χορωδίας.Πολύς κόπος,άγχος,γκρίνια,αγωνία – όλα όμως ξεχνιούνται στο χειροκρότημα!