συνέντευξη από τη διευθύντρια

1. Πόσα χρόνια ασκείτε το επάγγελμα της διευθύντριας;

Αυτός είναι ο τρίτος χρόνος που εργάζομαι ως διευθύντρια στο 8ο Γυμνάσιο Αχαρνών.

2.Ποιά τα θετικά και τα αρνητικά , κατά την γνώμη σας, για το επάγγελμά σας;

Θετικά του επαγγέλματός μου, είναι η επαφή με την νέα γενιά και ταυτόχρονα η επικοινωνία μαζί τους. Αρνητικό είναι οι πολλές απαιτήσεις ή καμιά φορά έχουμε αμηχανία με την συμπεριφορά των παιδιών ή την αταξία τους.

3. Ποιο είναι το αγαπημένο σας μάθημα;

Το αγαπημένο μου μάθημα είναι η Ιστορία.

4. Κάθε χρόνο, υποδέχεστε νέα και αποχαιρετάτε παλιά παιδιά. Πώς νιώθετε;

Το συναίσθημά μου είναι χαρά όταν έρχονται νέοι μαθητές , το ίδιο όταν φεύγουν τα παιδιά της Γ’ Γυμνασίου. Επίσης, πολλά παιδιά έρχονται να μας επισκεφτούν και μας δίνει μεγάλη χαρά.

5. Τι θεωρείτε για την σχέση μαθητή-καθηγητή;

Πιστεύω πως πρέπει να είναι ευχάριστη, αλλά θέλει χρόνο…

6.Είστε ευχαριστημένη από την γενική εικόνα του σχολείου μας;

Ναι, είμαι ευχαριστημένη αλλά πάντα υπάρχουν πράγματα που μπορούν να βελτιωθούν.

7. Ήταν επιλογή σας να γίνετε δασκάλα ή σας προέκυψε;

Ναι, ήταν επιλογή μου και ήθελα να περάσω στην φιλοσοφική σχολή για να γίνω καθηγήτρια.

8.Ποιό άλλο επάγγελμα θα θέλατε να κάνετε εκτός από αυτό που ασκείτε;

Θα μου άρεσε να ήμουν ψυχολόγος.

9. Ποια είναι η γνώμη σας για το 15μελές ;

Ο ρόλος του 15μελούς είναι σημαντικός. Μπορούν να εκφράσουν την γνώμη τους σε ευρύτερο κόσμο (συνήθως σε άλλα σχολεία, κλπ.), εκπροσωπώντας το σχολείο. Όλα αυτά, στα πλαίσια του νόμου.