μουσικές ανιχνεύσεις…

imagesBX0RE9VY

Πριν δυο εβδομάδες συμφωνήσαμε να κάνουμε μια έρευνα σχετικά με τις μουσικές προτιμήσεις των μαθητών ηλικίας γυμνασίου. Δόθηκαν 100 ερωτηματολόγια σε παιδιά,για να απαντήσουν τι είδος ή είδη μουσικής τους αρέσει να ακούν. Ερωτήθηκαν πόσο τακτικά ακούν, ποιος είναι ο αγαπημένος τους τραγουδιστής ή συγκρότημα, για ποιους λόγους προτιμούν να ακούν μουσική και αν σημαίνει κάτι παραπάνω για αυτούς το είδος μουσικής που επιλέγουν.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, πρώτη στις προτιμήσεις των παιδιών είναι η Pop μουσική με ποσοστό 60%, ενώ στη δεύτερη θέση έρχεται η Rock και η Rap μουσική με το 35% των ψήφων. Τέλος ένα 5% ακούει διάφορα είδη συμπεριλαμβανομένης και της ελληνικής.

Ευχαριστούμε τα παιδιά που πήραν μέρος στην έρευνα και προσβλέπουμε και σε άλλη συνεργασία τους στο μέλλον.

Αβτζιάν Γιώργος – Δημητριάδης Παναγιώτης