ΑΣ ΝΟΙΑΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΔΡΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ!

logonew1

Το 8ο Γυμνάσιο Αχαρνών είναι ένα από τα 150 σχολεία που επιλέχθηκαν για να συμμετάσχουν στο καινοτόμο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Νοιάζομαι και δρω» με στόχο την καλλιέργεια  κουλτούρας εθελοντισμού, αλληλεγγύης και ενεργού πολιτειότητας των παιδιών και των νέων μέσα από την ενεργό κοινωνική προσφορά με βιωματικές προσεγγίσεις.Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί από τις καθηγήτριες Σοφία Ηλιοπούλου, Ελευθερία Καμαρίτσα, Ρίτσα Σταθοπούλου και Ειρήνη Διαλλυνά, ως πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο «Ενεργοί μαθητές…ενεργοί πολίτες».Συντονίστρια της ομάδας σχολείων που συνεργαζόμαστε είναι η υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Α΄Αθήνας κυρία Μαίρη Χιόνη.

Το πρόγραμμα υλοποιείται από το Μη Κερδοσκοπικό Σωματείο Δεσμός και το Ίδρυμα Λαμπράκη, χάρη σε ευγενικές δωρεές του Ιδρύματος Στ .Νιάρχος και Α. Κ. Λασκαρίδη, και είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας.