Εθελοντική Ομάδα Δενδροφύτευσης

ΑΠΟ: 8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - Απρ• 14•22

ΔΕΝΔΡΟΦΥΤΕΥΣΗ 2021

Στα πλαίσια του εθελοντισμού, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ θετικό να δημιουργηθεί μια ομάδα στο σχολείο μας με σκοπό τη Δενδροφύτευση. Μετά τις καταστροφικές πυρκαγιές του καλοκαιριού και τη μεγάλη ζημιά που προκλήθηκε στο περιβάλλον, είναι επιτακτική η ανάγκη ευαισθητοποίησης των πολιτών και ιδιαίτερα εμάς των μαθητών. Όλοι μπορούμε να βοηθήσουμε να αποκαταστήσουμε ένα κατεστραμμένο δάσος και να του δώσουμε πνοή. Εμείς, οι μαθητές του 8ου Γυμνασίου Γλυφάδας μπορούμε να οργανώσουμε μία εθελοντική ομάδα με σκοπό την αναδάσωση. Σε συνεργασία με τη Δ/νση του σχολείου μας και την τοπική Δημοτική Αρχή, να οργανώσουμε δράσεις. Μέσα από τη διαδικασία δενδροφύτευσης, εμείς οι μαθητές, αναπτύσσουμε  αίσθημα ευθύνης και παράλληλα αποκτάμε νέα ερεθίσματα.

Γιώργος Φραγκούλης, ( Γ4΄)