Η ΑΛΗΘΕΙΑ

ΑΠΟ: verrosioa - Φεβ• 23•16

Γιάννης Βέρρος (ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ)

Είναι, τέλος, αλήθεια ότι οι κάτοικοι των μεγάλων πόλεων με οικολογικές ευαισθησίες δεν φαίνεται να μιλούν την ίδια γλώσσα με τους αντίστοιχους των μικρών επαρχιακών πόλεων και χωριών, γιατί απλά τους απασχολούν πολύ διαφορετικά περιβαλλοντικά προβλήματα. Για παράδειγμα, κανέναν κάτοικο της υπαίθρου δεν απασχολεί το θέμα της ατμοσφαιρικής ρύπανσης και το μποτιλιάρισμα της πρωτεύουσας και καμία τοπική ΜΚΠΟ δεν ασχολείται με τους χώρους πρασίνου της Αθήνας. Αντίθετα, καμία σοβαρή κι οργανωμένη πρωτοβουλία δεν υφίσταται από το σύνολο των μεγάλων ΜΚΠΟ, με έδρα την Αθήνα, για την διαχείριση του ζωικού  πλούτου της Ελλάδας, γεγονός που αποτελεί και το μείζον πρόβλημα της χώρας στο επίπεδο της άγριας ζωής. Το 90% του πληθυσμού των ανθρώπων δεν ενδιαφέρονται για την οικολογία.

Γιάννης Βέρρος  (Α1)