ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ “ONLINE’

Τρεις φίλοι, ο Γιάννης, ο Νίκος και ο Θωμάς, φοιτητές στο ΕΜΠ με σπουδές ως πολιτικοί μηχανικοί, δημιούργησαν μια ιστοσελίδα,την “MathAidGreece’ ώστε να παραδίδουν δωρεάν μαθήματαμαθηματικώνκατεύθυνσης σε μαθητές της Γ΄ Λυκείου, που οι οικογένειες τους αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα και δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην πληρωμή αυτών. Αυτό το επιτυγχάνουν με τη βοήθεια του skype όπου κάνουν ομάδες με 3-4 παιδιά κάθε φορά και τους λύνουν κάθε απορία που μπορεί να έχουν. Την ομάδα συμπληρώνουν μερικοί εθελοντές ακόμα: ο Λάζαρος, καθηγητής μαθηματικών, ο Θοδωρής, φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στο ΕΜΠ, η Ελπίδα, φοιτήτρια του τμήματος φαρμακευτικής του ΕΚΠΑ και η Θάλεια, απόφοιτος μαθηματικών του πανεπιστημίου Ιωαννίνουν.

frontistirioonline

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλο το site και όλη η ομάδα “καθηγητών” είναι μια αφιλοκερδή προσπάθεια μέσα στις δυσκολίες της οικονομικής κρίσης. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε στο παρακάτω link: http://www.mathaidgreece.com/

Επιμέλεια: Κατερίνα Τουφεξή