Ο ΤΡΙΓΩΝΟΨΑΡΟΥΛΗΣ

trig1

Η αποδοχή της Διαφορετικότητας, αποτελεί μια από τις σημαντικότερες αξίες  καθώς μπορεί να συμβάλει αποφασιστικά στην ειρηνική συνύπαρξη των ανθρώπων και των λαών. Μόνο εφ’ όσον αυτή διασφαλιστεί, μπορούν οι άνθρωποι να αρχίσουν να συνεργάζονται, ώστε τα προβλήματα του κόσμου να λυθούν. Αντίθετα, όσο η καχυποψία και ο ρατσισμός ορθώνουν ανάμεσά τους εμπόδια, η συνεργασία δεν μπορεί ποτέ να είναι συλλογική και γι’αυτό αποδοτική. Οι μαθητές της Β΄τάξης θα μας παρουσιάσουν ένα παραμύθι για την διαφορετικότητα  στο σχολείο , την  ιστορία του Τριγωνοψαρούλη.

Ο Τριγωνοψαρούλης είναι ένα ψάρι με τριγωνικό σχήμα, που δε μοιάζει με κανένα άλλο. Και το μυαλό του όμως είναι τριγωνικό: διαβάζει και γράφει μόνο ό,τι έχει σχέση με τρίγωνα, κι έτσι δεν τα καταφέρνει καθόλου καλά στα μαθήματα. Αποτέλεσμα; όλο το σχολείο στο βυθό τον κοροϊδεύει και εκείνος νιώθει αδικημένος και απομονωμένος.

trig1