ΧΑΝΙΑ:9 σκυλιά χτυπημένα με σιδερένιο αντικείμενο, τα δύο ΝΕΚΡΑ!

ΑΠΟ: ΛΟΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Μαρ• 16•15
ΧΑΝΙΑ:9 σκυλιά χτυπημένα με σιδερένιο αντικείμενο, τα δύο ΝΕΚΡΑ!

Δύο αδέσποτα σκυλιά εντοπίστηκαν σήμερα νεκρά στη περιοχή Δαράτσο Χανίων.

Τα ζώα,σύμφωνα με το Φιλοζωικό Σύλλογο Χανίων «Η προστασία των Ζώων» που ενημερώθηκε από την οικογένεια η οποία τα φρόντιζε, είχαν χτυπηθεί στο κεφάλι και στο σώμα με σιδερένιο αντικείμενο.

Χτυπημένα ήταν και τα δύο σκυλιά που είχε υιοθετήσει η συγκεκριμένη οικογένεια. Μάλιστα ακόμα πέντε αδέσποτα της περιοχής, σύμφωνα με μαρτυρίες κατοίκων, περιφέρονταν τραυματισμένα. ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ Ο ΔΡΑΣΤΗΣ αυτής της αποτρόπαιας πράξης.

Τον Απρίλιο του 2013 στην ίδια περιοχή και συγκεκριμένα στο Κάτω Δαράτσο και κοντά στο Λύκειο Δαράτσου είχαν εντοπιστεί νεκρά δύο σκυλιά – σε κατάσταση τυμπανισμού – δεμένα σ’ένα δέντρο. Προφανώς και τότε κάποιος έδεσε τα ζώα και τα εγκατέλειψε ώστε να πεθάνουν χωρίς τροφή και νερό.

(πηγή www.zoosos.gr)

Συντάκτης: Γιάννης Λ., μαθητής Ε2 τάξεως, 2ου Δημοτικού Σχολείου Γλυκών Νερών