«Μουσικό Σχολείο Χίου»

ΜΟΥΣΙΚΟ

Το Μουσικό Σχολείο Χίου ιδρύθηκε τον Σεπτέμβριο του 2005 και ενώ αρχικά φιλοξενήθηκε στο 4ο Γυμνάσιο Χίου, το 2011 μεταστεγάστηκε στο μέχρι τότε Διονυσίειο Εκκλησιαστικό Λύκειο Χίου στην περιοχή των Αγίων Αναργύρων στα Θυμιανά της Χίου.

Πρόκειται για ένα σχολείο με Γυμνασιακές και Λυκειακές τάξεις, οπότε οι μαθητές του αποκτούν απολυτήριο Λυκείου μέσα από μια εξαετή πορεία στο σχολείο μας.

Σκοπό έχει την προετοιμασία και κατάρτιση των μαθητών που επιθυμούν να ακολουθήσουν την επαγγελματική κατεύθυνση της μουσικής, παράλληλα με την αισθητική τους καλλιέργεια, χωρίς να υστερούν σε γενική παιδεία, αν επιλέξουν τελικά άλλο τομέα επιστημονικού ή επαγγελματικού προσανατολισμού.

Διδάσκονται μαθήματα γενικής παιδείας που είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά των Γυμνασίων και Λυκείων. Επιπλέον διδάσκονται μουσικά μαθήματα Ευρωπαϊκής και Ελληνικής Παραδοσιακής μουσικής. Όλοι οι μαθητές συμμετέχουν στα σχολικά σύνολα (Συμφωνική ορχήστρα, λαϊκό σύνολο, κλασσικό και θεατρικό). Ο κάθε μαθητής διδάσκεται ένα όργανο επιλογής του, συν τα δύο υποχρεωτικά όργανα, πιάνο και ταμπουρά.