ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΚΕΡΚΙΝΗ

kerkini

Στα πλαίσια της πενθήμερης εκδρομής των Λυκείων Πεταλιδίου, Θουρίας και Μεθώνης πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στο Κέντρο προστασίας Λίμνης Κερκίνης προς τους μαθητές από τον κ. Αντώνη Ηλιάκη για το περιβάλλον της περιοχής, καθώς και για την λίμνη Κερκίνη. Πιο αναλυτικά, οι μαθητές πληροφορήθηκαν για την δημιουργία της λίμνης, η οποία αρχικά ήταν φυσική  λίμνη. Το πρώτο φράγμα που κατασκευάστηκε το 1932 στον ποταμό Στρυμόνα ενίσχυσε τη λίμνη Κερκίνη φέρνοντάς την στη σημερινή της μορφή. Στην συνέχεια, ενημερώθηκαν για τη χλωρίδα της λίμνης και τα φυτά που ευδοκιμούν σε αυτήν την περιοχή αλλά και τον κίνδυνο που παραμονεύει από την παρέμβαση του ανθρώπου. Ακόμα, έγινε εκτενής αναφορά στην πανίδα της περιοχής και τα ζώα που ζουν σε αυτήν. Επίσης, οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτή την στιγμή η λίμνη, γεγονός το οποίο οφείλεται στο ότι η είσοδος των νερών είναι τρεις φορές μεγαλύτερη από την έξοδο. Μετά το πέρας της ενημέρωσης χορηγήθηκαν στους μαθητές φυλλάδια, τα οποία είχαν ως περιεχόμενο πληροφορίες για την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής.