ΕΙΡΗΝΗ.

9

Όσο υπάρχει ειρήνη, οι άνθρωποι ζουν αρμονικά και επιλύουν τις διαφορές τους ειρηνικά, με διάλογο και συμφωνίες. Αντίθετα, σε περίπτωση πολέμου, οι διαφορές επιλύονται με βίαια μέσα. <<Πόλεμος είναι η συνέχιση της πολιτικής με βίαια μέσα.>>(Κλαούζεβιτς)

Επειδή ακριβώς ο πόλεμος έχει καταστροφικές συνέπειες, ο Οργανισμός Ηνωμένων Εθνών, δηλαδή όλα τα κράτη του κόσμου, έχουν συμφωνήσει στην <<ειρηνική επίλυση των διαφορών>>, η οποία αποτελεί βασική αρχή του Διεθνούς Δικαίου.

Η Ελλάδα έχει δοκιμαστεί από πολέμους. Για να γίνει κατανοητό το μέγεθος της καταστροφής που φέρνει ο πόλεμος, η Ελλάδα μετά την λήξη του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου και την τριπλή Κατοχή που υπέστη η (Γερμανία,Ιταλία,βουλγαρία) είχε τα εξής οικονομικά και κοινωνικά μεγέθη:

Μισό εκατομμύριο Έλληνες έχασαν την ζωή τους από την πείνα και τις κακουχίες.

Μείωση της αγροτικής παραγωγής κατά 40%.

Μείωση της κτηνοτροφίας κατά 50%.

Καταστροφή των δασών 20%.

Καταστροφή του οδικού και σιδηροδρομικού δικτύου της χώρας κατά 70%.

Καταστροφή περίπου 150.000 κατοικιών.

Συνολική απώλεια οικοδομών (δημόσια κτήρια-οικίες κτλ.) περίπου 409.000.

Καταστροφή 5.000 σχολικών κτηρίων.

Απώλεια κατά 73% της επιβατικής και εμπορικής ναυτιλίας.

Τα στοιχεία δείχνουν το μέγεθος της καταστροφής που φέρνει ο πόλεμος και πόσο εμποδίζει τις κοινωνίες προοδεύουν.

Πηγή: Βιβλίο Πολιτικής Παιδείας Α’ Λυκείου.