Σχολικό Λεύκωμα 2014-2015: Τρία Χρόνια Όμιλος Ψηφιακής Αφήγησης

Σχολικό Λεύκωμα

Με την οικονομική ενίσχυση του Βαρβακείου Ιδρύματος στο τέλος της σχολικής χρονιάς εκδίδεται έντυπο σχολικό λεύκωμα. Λαμβάνοντας υπόψη τους περιορισμούς που έθεσαν οι υπεύθυνοι της έκδοσης, οι δραστηριότητες του Ομίλου μας περιγράφονται συνοπτικά στο σχολικό λεύκωμα σύμφωνα με το κείμενο που ακολουθεί:

Ο Όμιλος Ψηφιακής Αφήγησης αποτέλεσε για τους μαθητές του σχολείου μας και όμορων σχολείων χώρο δημιουργικότητας και ενδυνάμωσης δεξιοτήτων του 21ου αιώνα. Πρωτότυπες ψηφιακές δημιουργίες, συμμετοχή σε έξι διαγωνισμούς και συναντήσεις με ειδικούς είναι ο φετινός απολογισμός. Οι μαθητές δημιούργησαν:

• ψηφιακές ιστορίες για τον σχολικό εκφοβισμό, τη σχέση τους με τα Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας, την ιστορία του σχολείου μας και το Πυθαγόρειο Θεώρημα,
  • ψηφιακά παιχνίδια, αξιοποιώντας το προγραμματιστικό περιβάλλον Scratch,
  • ηχητικό ραδιοφωνικό σποτ  για τον ρατσισμό,
  • ψηφιακές αφίσες με θέμα την ιδιωτικότητα στο Διαδίκτυο και τα Χριστούγεννα,
  • βίντεο-διασκευή ενός δικού τους πρωτότυπου παραμυθιού.

Τις εργασίες του Ομίλου βοήθησαν οι προσκεκλημένοι ομιλητές: Β. Βαξεβάνη, αφηγήτρια-φιλόλογος, Σ. Παπαδημητρίου, στέλεχος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Μ. Μεϊμάρης, Καθηγητής στο Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ στο ΕΚΠΑ.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:

Κοντοπίδη Ευαγγελία, Τριαντοπούλου Θεοδώρα, Τρίμη-Κύρου Κατερίνα

Πηγή ΦΩΤΟ: http://greermiddlecollege.org/weekly/do-you-need-a-printable-yearbook-order-form/