Βραβείο στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό: «Η ιστορία του σχολείου μου»

Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ)

Το Βραβείο «Αρχειακής Έρευνας» για το βίντεο με τίτλο «Βαρβάκειο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο: Ένα σχολείο που γράφει Ιστορία!» απονεμήθηκε στο σχολείο μας στο πλαίσιο του 2ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού με θέμα «Η ιστορία του σχολείου μου». Ο διαγωνισμός διοργανώθηκε από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας & Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Το βίντεο δημιουργήθηκε από τις μαθήτριες του Ομίλου μας: Γιαννίτσα Άννα, Καραδήμα Κωνσταντίνα, Καρλή Δανάη και Κόκκα Μαριάννα.

Τα μαθητικά έργα κρίθηκαν από ειδική Επιτροπή εκπαιδευτικών, ειδικών επιστημόνων και καλλιτεχνών. Ανάμεσα στα μέλη της Επιτροπής ήταν: ο Ευγένιος Τριβιζάς (συγγραφέας), η Αγγελική Βαρελλά (συγγραφέας), Βασίλης Λουλές (σκηνοθέτης).

Η τελετή απονομής των βραβείων  πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015 στο αμφιθέατρο του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης.

Βραβείο «Αρχειακής Έρευνας»