Πυθαγόρειο Θεώρημα

Σταθμός Πέμπτος: Στο πλαίσιο του μαθητικού διαγωνισμού School-Lab 2015, που συνδιοργάνωσαν η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση, το Βρετανικό Συμβούλιο και η Science Communication, συμμετείχαμε με βίντεο διάρκειας 3 λεπτών που δημιουργήσαμε με θέμα το «Πυθαγόρειο Θεώρημα».

Στο βίντεο, γα τη δημιουργία του οποίου αξιοποιήθηκε η εφαρμογή  Windows Movie Make, μετά από μία μικρή εισαγωγή για τον Πυθαγόρα, παρουσιάζουμε το Πυθαγόρειο Θεώρημα με χιούμορ και επιστημονική ακρίβεια. Πολύτιμη υπήρξε η συμβολή της καθηγήτριας κ. Κ. Ξεναρίου που σχολίασε επιστημονικά το σενάριό μας, προτείνοντας βελτιώσεις. Στη βιντεοσκόπηση, που έγινε στην αίθουσα 216 του σχολείου μας, σημαντική ήταν η βοήθεια που μάς πρόσφεραν δυο περσινοί μαθητές του Ομίλου Ψηφιακής Αφήγησης.

Στο διαγωνισμό School-Lab 2015 έλαβαν συνολικά μέρος 162 ομάδες από όλη την Ελλάδα.