ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το Λύκειο Γαστούνης ως εκπαιδευτικό ίδρυμα έχει 123 χρόνια λειτουργίας. Το διασωζόμενο αρχείο του σχολείου καθώς και το μητρώο των μαθητών χρονολογείται από το 1889. Μαθητές στο Γυμνάσιο Γαστούνης έρχονταν από του Μάχου, το Παλαιοχώρι,τον Καβάσιλα, το Καρδιακαύτι, τον Κόροιβο , την Αγία Μαύρα , το Ρουπάκι , το Αυγείο, τα Σαβάλια, το Βαρθολομιό, το Τραγανό, την Ανδραβίδα, τα Λεχαινά, την Αμαλιάδα ακόμη κι από τον Πύργο. Πριν την κατοχή το Γυμνάσιο Γαστούνης στεγαζόταν στο κτίριο Μούγιου και στο κτίριο Μπεβερίνου και στη διάρκεια της κατοχής στο σπίτι του Σπύρου Γιαννακόπουλου στο Σταθμό. Μετά το Γυμνάσιο στεγάστηκε στο κτίριο του 1ου Δημοτικού Σχολείου από το 1950 περίπου, έως το έτος 1957-58, οπότε μεταφέρθηκε στο κτίριο Ηλία Μπεβερίνου . Κατόπιν συστεγάζεται μέχρι το 1984 με το Γυμνάσιο Γαστούνης στον χώρο που βρίσκεται κοντά στο εκκλησάκι της Παναγίτσας. Απο το 1984 στεγάζεται σε καινούργιο κτίριο που βρίσκεται στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο με το Γυμνάσιο ,και σε αυτό συνεχίζεται αδιάλειπτα η λειτουργία του μέχρι σήμερα. Το διδακτικό προσωπικό αποτελείται από 18 περίπου εκπαιδευτικούς. Διαθέτει Βιβλιοθήκη , εργαστήριο πληροφορικής , εργαστήριο φυσικών επιστημών ,αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και γυμναστήριο.