ΑΠΟ: papamelin - Φεβ• 22•16

Εδώ και κάποια χρόνια έχει καθιερωθεί ότι κάθε δεύτερη Τρίτη του Φεβρουαρίου θα είναι η παγκόσμια ημέρα κατά του »cyber bulling» Όπως σε κάθε σχολείο έτσι και στο Γυμνάσιο Δομενίκου εκείνη τη μέρα οι εκπαιδευτικοί μας μίλησαν σχετικά με τους κινδύνους που παραμονεύουν στο Διαδίκτυο. Αρχικά μας μοίρασαν κάποια σχετικά φυλλάδια στα οποία υπήρχαν ερωτήσεις που έπρεπε ανά ομάδες να τις απαντήσουμε. Κάποιες από τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις ήταν οι εξής:

• Τι είναι κατά τη γνώμη σας το ΄’cyber bulling» ;

Η απάντηση ήταν:

• Το cyber bulling είναι όταν ένας έφηβος δέχεται απειλητικά μηνύματα ή κοροϊδευτικά post σε διάφορα sites ή chat rooms από άλλους ή όταν ένας άγνωστος μιλάει στο διαδίκτυο με κάποιον έφηβο και του ζητά τα προσωπικά του στοιχεία με σκοπό την αποπλάνηση του εφήβου.
  • Ποια είναι τα συναισθήματα του θύματος ;

Η απάντηση ήταν:

• Το θύμα νιώθει απαίσια και άβολα. Έχει βυθιστεί σε έναν τεράστιο αποκλεισμό και δεν θέλει να μιλήσει σε κανέναν.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ…… ΜΕΛΙΝΑ ΠΑΠΠΑ ΣΥΝΤΑΚΤΡΙΑ Α’