ΑΠΟ: Εργαστήριο Πληροφορικής - Μαρ• 03•16

Για ακόμη μια φορά το σχολείο μας εκτός από ένα απλό και συνηθισμένο έχει μεταλλαχτεί σε ένα εναλλακτικό μέσα από τα προγράμματα που υλοποιεί και συμμετέχει. Ένα από αυτά είναι και το e-Twinning.

Το e-Twinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και σκοπό έχει να ενθαρρύνει τα σχολεία να αναπτύξουν συνεργασίες κάνοντας χρήση των τεχνολογιών της πληροφορικής και της επικοινωνίας ενώ τους παρέχει και τις κατάλληλες υποδομές.

Το σχολείο μας είχε λάβει συμμέτοχη και πέρυσι οπού είχε λάβει και την Εθνική και Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας. Το πρόγραμμα υλοποιείται από 16 μαθητές του μαθήματος των Αγγλικών τμήματος προχωρημένων.

Υπεύθυνοι καθηγητές είναι η καθηγήτρια Αγγλικών κ. Κουρέλου Αγγέλικη και η καθηγήτρια Φυσική κ. Νασίκα Ελευθερία.

Τέλος να πούμε ότι το πρόγραμμα άρχισε  να υλοποιείται  από τον περασμένο Νοέμβριο και είδη τα παιδιά έχουν αναπτύξει άριστες σχέσεις με όλους τους μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμά.

Επιμέλεια: Βασίλης Καραγιάννης……Αρχισυντάκτης