“Με λαμπρότητα έγιναν τα θυρανοίξια στον Αγ. Αθανάσιο Βλαχογιαννίου”

ΑΠΟ: sochroni - Νοε• 11•14

Με την χάρη του τριαδικού θεού και με τις ευλογίες του Σεβασμιότατου Μητροπολίτου Ελασσόνας  κκ. Χαρίτων την Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014 και ώρα 4η απογευματινή έγιναν τα  θηρονοίξια στο Ιερό Ναό Αγ. Αθανασίου στο Βλαχογιάννι.

ekl1

Ο Ναός του Αγίου Αθανάσιου είναι κτίσμα του 1813 και πρόσφατα, με την βοήθεια των κατοίκων του Βλαχογιαννίου, ανακαινίστηκε  εκ βάθρων.

Στην τελετή των θηρανοιξίων καθώς και στον εσπερινό που ακολούθησε μετά προεξήρχε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ελάσσονος κκ.Χαριτων  με τους ιερείς  της μητρόπολης . Ο Σεβασμιότατος αφού αγίασε τον ναό ευλόγησε τον κόσμο που παρευρέθηκε στη τελετή .

Αμέσως μετά δόθηκε καφές και εδέσματα στο πνευματικό κέντρο του χωριού από τα χεράκια των νοικοκυρών του Βλαχογιαννίου.

Γράφει

Βασίλης Καραγιάννης