Σαν Σήμερα (9 Μαρτίου)

ΑΠΟ: katsanoma - Μαρ• 09•16
Σαν Σήμερα (9 Μαρτίου)

ΓΕΓΟΝΟΤΑ
1500… Ο πορτογάλος εξερευνητής Πέδρο Καμπράλ με 13 πλοία αφήνει τη Λισαβόνα για τις Ινδίες. Στο ταξίδι του αυτό θα ανακαλύψει τη Βραζιλία.
1824… Αρχίζει ο πρώτος εμφύλιος πόλεμος μεταξύ των επαναστατημένων Ελλήνων.
1926… Ιδρύεται στο Αγρίνιο η ποδοσφαιρική ομάδα του Παναιτωλικού από επίλεκτα μέλη της τοπικής κοινωνίας.
1956… Ο αρχιεπίσκοπος Κύπρου Μακάριος εκτοπίζεται από τους Άγγλους στις Σεϊχέλες ως τρομοκράτης.
1959… Η διάσημη κούκλα Barbie κάνει το ντεμπούτο της… Οι πωλήσεις ξεπερνούν τα 800 εκατομμύρια.
2000… Υποβάλλεται από την κυβέρνηση Σημίτη στα αρμόδια θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης η αίτηση ένταξης της χώρας στη ζώνη του Ευρώ. «Καθυστερημένη κατά δύο χρόνια είναι η αίτηση», σχολιάζει η Νέα Δημοκρατία. Την εκτίμηση ότι έρχονται μαύρες μέρες και έγιναν εθνικές υποχωρήσεις, διατυπώνουν το ΚΚΕ και το ΔΗΚΚΙ, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει λόγο για σημαντικό γεγονός, αλλά για δυσανάλογο κόστος που κατέβαλε ο λαός.

ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ
1921… Δημήτρης Χορν, έλληνας ηθοποιός.
1925… Μανόλης Αναγνωστάκης, έλληνας ποιητής.
1960… Ζέλικο Ομπράντοβιτς, σέρβος καλαθοσφαιριστής και προπονητής.

ΘΑΝΑΤΟΙ
1895… Λεοπόλντ Φον Ζάχερ – Μαζόχ, αυστριακός συγγραφέας. Από το όνομά του προέκυψε ο όρος «μαζοχισμός».
1926… Μικάο Ουσούι, γιαπωνέζος βουδιστής, ιδρυτής του ρέικι.
1990… Γεώργιος Κωστάκης, έλληνας συλλέκτης έργων τέχνης της ρωσικής πρωτοπορίας.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κατσάνου Μαρία