Σαν Σήμερα 15 Μαρτίου

ΑΠΟ: katsanoma - Μαρ• 19•16
Σαν Σήμερα 15 Μαρτίου

ΓΕΓΟΝΟΤΑ
44… Ειδοί του Μαρτίου. Ο Ιούλιος Καίσαρας δολοφονείται από μία ομάδα ρωμαίων συγκλητικών.
1892… Ιδρύεται η ποδοσφαιρική ομάδα της Λίβερπουλ.
1943… Αναχωρεί από τη Θεσσαλονίκη ο πρώτος συρμός με Έλληνες Εβραίους, με προορισμό το Άουσβιτς. Συνολικά, πάνω από 48.000 Ελληνοεβραίοι θα εκτοπιστούν στο Άουσβιτς, στο Μπιργκενάου και στο Μπέργκεν-Μπέλσεν. Μόνο 2.000 θα επιστρέψουν τελικά στην Ελλάδα μετά το τέλος του Β” Παγκοσμίου Πολέμου.
1951… Ο νέος πρωθυπουργός του Ιράν, Μοχάμεντ Μοσαντέκ, κρατικοποιεί τις πετρελαιοπηγές της χώρας, προκαλώντας διεθνή κρίση.
1991… Οι διεθνείς πιστωτές αποφασίζουν να χαριστεί περίπου το μισό διακρατικό εξωτερικό χρέος της Πολωνίας στη Δύση.
2007… Η Ελλάδα, η Ρωσία και η Βουλγαρία υπογράφουν τη συμφωνία για την κατασκευή του πετρελαιαγωγού Μπουργκάς – Αλεξανδρούπολη, έπειτα από 14 χρόνια διαπραγματεύσεων.

ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ
1738… Τσέζαρε Μπεκαρία, ιταλός εγκληματολόγος, οικονομολόγος, δημοσιολόγος και φιλόσοφος, συγγραφέας του μνημειώδους έργου «Περί εγκλημάτων και ποινών», το οποίο συνέβαλε καθοριστικά στον ορθολογικό και ουμανιστικό αναπροσανατολισμό των ποινικών επιστημών και τη διαμόρφωση της λεγόμενης «Κλασικής Σχολής» του Ποινικού Δικαίου. (Θαν. 28/11/1794)
1813… Τζον Σνόου, άγγλος γιατρός, που εισήγαγε τη χρήση του αιθέρα ως αναισθητικό. Θεωρείται από τους πατέρες της επιδημιολογίας. (Θαν. 16/6/1858)
1884… Άγγελος Σικελιανός, από τους μείζονες Έλληνες ποιητές.Το έργο του διακρίνεται από έντονο λυρισμό και ιδιαίτερο γλωσσικό πλούτο.

ΘΑΝΑΤΟΙ
1883… Καρλ Μαρξ, γερμανός ιδρυτής του επιστημονικού σοσιαλισμού. Το Κομμουνιστικό Μανιφέστο, που έγραψε μαζί με τον Φρίντριχ Ένγκελς, αποτελεί τη βίβλο του κομουνιστικού κινήματος.
1934… Δημήτριος Αιγινήτης, έλληνας αστρονόμος.
1957… Ευαγόρας Παλληκαρίδης, ήρωας του κυπριακού αγώνα της ανεξαρτησίας.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ:Κατσάνου Μαρία