ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ

Ρατσισμός είναι η αντίληψη όταν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του ανώτερο από κάποιον άλλον και πρέπει να κυριαρχήσει. Ο ρατσισμός είναι μία επικίνδυνη κατάσταση που οδηγεί στην βία, σπέρνει στις ψυχές των ανθρώπων το μίσος, το φθόνο καθώς και την κακία, τους διαχωρίζει σε ομάδες με βάση:

• Το χρώμα
  • Την εξωτερική εμφάνιση
  • Τη θρησκεία
  • Τη φυλή
  • Τον πλούτο
  • Τη μόρφωση
  • Το φύλο
  • Τις πολιτικές απόψεις
  • Την εθνικότητα κ.α.

Ο διαχωρισμός αυτός οδηγεί σε ανεξέλεγκτες καταστάσεις βίας ακόμα και σε πόλεμο. Προκαλεί ψυχικά τραύματα, κατάθλιψη, απομόνωση, καθώς και αρρώστιες της σύγχρονης εποχής. Σήμερα είναι ευρέως γνωστό ότι όλος ο πλανήτης μαστίζεται από το φαινόμενο του ρατσισμού.  Στην Ελλάδα υπάρχουν πολλά τέτοια κρούσματα και πιο συχνά στον χώρο του σχολείου.

Το μοναδικό όπλο εναντίον του Ρατσισμού είναι η παιδεία! Με αυτό κερδίζουμε την ευαισθητοποίηση των πολιτών πάνω σ’ αυτό το φαινόμενο. Οι άνθρωποι πρέπει να μάθουν να σέβονται τη διαφορετικότητα του άλλου, να λύνουν τις διαφορές τους με το διάλογο και τη συζήτηση ,που καταλήγουν  στη συνεργασία και στην πρόοδο. Όλοι μας έχουμε ίσα δικαιώματα, ανάγκες, όνειρα και ελπίδες. Μόνο αν ο ένας κατανοεί, σέβεται στηρίζει τον συνάνθρωπο του  ο κόσμος θα γίνει καλύτερος. Ευελπιστώ ότι ο Ρατσισμός θα αφανιστεί, θα εκλείψει από τις καρδιές των ανθρώπων.

Τσακιρίδου Μαργαρίτα