Οι ιώσεις και πως τις αντιμετωπίζουμε

Εικόνα3

Οι ιώσεις και πως τις αντιμετωπίζουμε

Τι έιναι ο ιός Η1-Ν1 και πως τον αντιμετωπίζουμε?

Αρχικά ο νέος ιός Η1-Ν1 περιέχει γονίδια από την γρίπη των χοίρων, των πτηνών και των ανθρώπων σε ένα συνδυασμό όπου δεν είναι γνώριμος για τον άνθρωπο, μέχρι σήμερα. Την συγκεκριμένη αρρώστια δεν τη συναντάμε στο μεγαλύτερο ποσοστό της γης. Βρίσκεται περισσότερο σε πληθυσμό νέων (παραγωγικής ηλικίας)

Από την παραπάνω γρίπη, για να προστατευθούμε πρέπει να τηρούμε τους κανόνες υγιεινής (π.χ. να πλενόμαστε) αλλά και να εμβολιαζόμαστε.

Πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε μια ίωση ή μια γρίπη?

Για να αντιμετωπίσουμε μια αρρώστια ή μια ίωση ή μια γρίπη πρέπει να δράσουμε άμεσα. Πρέπει να μην ερχόμαστε σε επαφή με άλλα άτομα και να πάμε σε κάποιον γιατρό. Αμ μας συμβεί στο σχολείο κάτι πρέπει να απευθυνθούμε στο γιατρό του σχολείου ή αν δεν υπάρχει να φύγουμε από το σχολείο για να μην μεταδώσουμε τον ιό και να πάμε αμέσως σε κάποιον ειδικό.

Ποια μπορεί να είναι τα συμπτώματα μιας γρίπης?

Τα συμπτώματα μια γρίπης συνήθως είναι τα εξής:

• ξαφνική έναρξη πυρετού
  • βήχας
  • καταρροή
  • πονόλαιμος
  • πονοκέφαλος
  • ρίγη (συχνά με τον πυρετό)
  • αίσθημα κόπωσης
  • πόνοι στους μύες