ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΜΑΣ

αρχείο λήψης (1)

Με αφορμή την επεξεργασία του κειμένου «Ο παππούς και το εγγονάκι» του Λέων Τολστόι μαθητές και μαθήτριες της Α΄τάξης βρήκαν την ευκαιρία να αναφερθούν στους παππούδες και στις γιαγιάδες τους, αλλά και να δώσουν την δική τους οπτική στο περιεχόμενο του διηγήματος. Ακολουθούν τα κείμενά τους:

Οι παππούδες μου πάντα θα είναι τα πάντα για μένα. Από τη μεριά της μαμάς μου είναι στη ζωή και οι δύο, ενώ από τον μπαμπά μου ζει μόνο η γιαγιά. Ο παππούς μου πέθανε όταν ο πατέρας μου ήταν σε πολύ νεαρή ηλικία οπότε ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος από τα ξαδέλφια μου τον γνωρίσαμε. Οι δύο παππούδες ζουν ακριβώς από κάτω από το σπίτι μου. Έχω πολύ έντονες αναμνήσεις με αυτούς, η γιαγιά μου με έμαθε να μαγειρεύω και ο παππούς μου που μου έχει τρελή αδυναμία κάνει τα πάντα για να είμαι καλά. Επίσης και η άλλη μου γιαγιά από πολύ μικρή μου έλεγε  ιστορία για να κοιμηθώ και μου έμαθε να κεντάω. Αγαπάω πολύ τους παππούδες μου και θα έκανα τα πάντα για αυτούς.

Χατζηνικόλα Δέσποινα