“ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΦΗΒΩΝ’

Child with learning difficulties

Ο αφηγητής χαρακτηρίζει την έννοια «δουλειά» ως μια ενασχόληση, η οποία δίνει νόημα στη ζωή και με την ενεργητικότητά του κάθε άνθρωπος βελτιώνει τη διάθεσή του. Η δουλειά του αφηγητή είναι ποιητής, ο οποίος πρέπει να έχει έμπνευση, ιδέες, αλλά και να ψυχογραφεί, να διδάσκει και να συναισθάνεται. Η δουλειά ενός εφήβου είναι να είναι συγκεντρωμένος στα μαθήματά του και συνεπής στις υποχρεώσεις του στο σχολείο γενικότερα. Πρέπει να ακούει τους γονείς του και να μην παρεκτρέπεται. Ένας έφηβος βρίσκεται στην ηλικία στην οποία καθορίζεται το μέλλον του. Η ζωή αποκτά νόημα όταν πετυχαίνεις τους στόχους σου χωρίς να χάνεις τον προορισμό σου. Πρέπει να είσαι αισιόδοξος έχοντας ελπίδα για ένα καλό αποτέλεσμα.

ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΥ ΝΙΚΗΤΑΣ