ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

κατάλογοςξξξ
Ο σχολικός εκφοβισμός (bullying) είναι μια μορφή επιθετικής συμπεριφοράς που αναπτύσσεται στο σχολικό περιβάλλον ιδιαίτερα τη σημερινή εποχή. Αφορά μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.Έχει τη μορφή: του λεκτικού εκφοβισμού (προσβολές, παρατσούκλια, διάδοση φημών, υβριστικά σχόλια, κοροϊδία, διακρίσεις), της σωματικής βίας (χτυπήματα, σπρωξίματα, κλωτσιές, σπρώξιμο κ.α),του κοινωνικού αποκλεισμού και τις περιθωριοποίησης από ομαδικές δραστηριότητες και του ηλεκτρονικού εκφοβισμού (απειλητικές εκφράσεις μέσω του Διαδικτύου, του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο).

Κατά τη γνώμη μου,σήμερα όλα τα παιδιά είμαστε εκτεθειμένα συνεχώς σε διάφορες μορφές σχολικού εκφοβισμού λόγω τις διαφορετικότητας μας σαν προσωπικότητες και σαν χαρακτήρες. Όλοι έχουμε οι δικαίωμα να μιλήσουμε για αυτό είτε είμαστε ψηλοί,κοντοί,καλοί μαθητές,κακοί μαθητές,χοντροί,αδύνατοι,όμορφοι,άσχημοι. Κανένας δεν πρέπει να καταπατάει τα δικαιώματα μας και ειδικότερα το δικαίωμα που έχουμε όλοι στην ζωή. Για αυτό η συμβουλή μου είναι να πιστεύουμε στον εαυτό μας και να παραδεχόμαστε ότι κάποιος μας ασκεί εκφοβισμό.
ΠΑΝΑΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ