ΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

images

Ένα πρωινό, καθώς ήμασταν στο σχολείο ο καιρός ήταν πολύ άσχημος. Έβρεχε καρεκλοπόδαρα και φυσούσε απίστευτος αέρας. Το προκάτ που ήταν η τάξη μας δεν ήταν καθόλου γερό και οι τοίχοι ήταν άθλιοι. Ξαφνικά φύσηξε ένα δυνατός αέρας και το προκάτ ξεκόλλησε απ’ τη θέση του. Κανείς δεν είχε πάρει είδηση μέχρι που τα φώτα έσβησαν και τότε όλοι είχαμε καταλάβει ότι βρισκόμασταν στον αέρα. Κάποιοι ήμασταν φοβισμένοι, ενώ μερικοί είχαν πεθάνει στα γέλια. Κάποια στιγμή καθώς το προκάτ πετούσε με τον αέρα συνειδητοποιήσαμε ότι είχαμε φτάσει σε άλλον πλανήτη. Η κυρία Τ. άνοιξε την πόρτα για να βγούμε έξω. Μετά  από αρκετό περπάτημα σ’ αυτόν τον άγνωστο πλανήτη συναντήσαμε έναν μονόκερο που έγινε φίλος μας. Ο μονόκερος είχε μια μηχανή πτήσης οπότε αποφασίσαμε να τον πάρουμε μαζί μας για να πετάξουμε. Ο μονόκερος μάς αποκάλυψε ότι βρισκόμασταν στον Άρη. Φύγαμε και επιστρέψαμε στη γη. Για κακή μας τύχη το προκατ δεν πήγε στην Ελλάδα αλλά σε ένα άλλο παγωμένο μέρος και συγκεκριμένα στον Βόρειο πόλο. Ντυθήκαμε καλά για να βγούμε έξω λόγω του κρύου. Όταν βγήκαμε έξω αντικρίσαμε από μακριά κάποιους εσκιμώους που έμεναν εκεί. Όταν πήγαμε κοντά τους μας πήρανε μέσα στα ειδικά και ζεστά σπιτάκια τους για να ζεσταθούμε. Όση ώρα ήμασταν εκεί οι εσκιμώοι μας διηγούνταν διάφορες ιστορίες για το πώς περνάνε σ’ αυτά τα παγωμένα μέρη αλλά και διάφορες ιστορίες από τη ζωή τους. Μετά από όλα αυτά αποφασίσαμε να φύγουμε. Έλα όμως που η μηχανή πτήσης που μας είχε δώσει ο μονόκερος είχε χαλάσει. «Και τώρα τι κάνουμε;» είπε η κυρία Τ. Η επικρατέστερη ιδέα ήταν να ζητήσουμε από μια πολική αρκούδα να μας πετάξει όσο πιο μακριά γίνεται. Πράγματι μια αρκούδα έπιασε το προκατ με τα μπροστινά πόδια και μάς έριξε πολύ μακριά. Αργότερα προσγειωθήκαμε σε μια χώρα που την ήξερα. Ήταν η Γερμανία. Βγήκαμε έξω. Ευτυχώς μπορούσαμε να συνεννοηθούμε με τους Γερμανούς γιατί ξέραμε γερμανικά από τα μαθήματα στο σχολείο. Τώρα όμως πώς θα φεύγαμε αφού δεν είχαμε την αρκούδα; Αποφασίσαμε να φτιάξουμε μια μηχανή του κόσμου που θα μας πήγαινε όπου θέλαμε. Όταν τη φτιάξαμε σκεφτήκαμε ότι πριν γυρίσουμε στη Ρόδο αξίζαμε μια μικρή έστω βόλτα. Προορισμός αποφασίστηκε να είναι η Ιταλία. Προμηθευτήκαμε άφθονες πίτσες και μετά από βόλτα σε αρκετά αξιοθέατα επιστρέψαμε στο νησί μας, όπου ευτυχώς ο καιρός είχε βελτιωθεί.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ