2018 ΕΤΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ

math11383291535_1_0

Στις 14 Μαΐου 2018, με αφορμή την ανακήρυξη του 2018 ως «έτος μαθηματικών», η Β΄ Τάξη του γυμνασίου μας πραγματοποίησε μια συνάντηση με τον κ. Καραγιάννη Ιωάννη, σχολικό σύμβουλο μαθηματικών Νομού Δωδεκανήσου στο αρχαίο στάδιο. Η τάξη μας, παράλληλα με τη Γ΄ τάξη άλλου γυμνασίου, παρακολούθησε με ενδιαφέρον και ευχαρίστηση τη βιωματική δράση για τους αρχαίους Ρόδιους αστρονόμους και μαθηματικούς. Κατά τη διάρκεια της δράσης αναφέρθηκαν τα ονόματα και τα έργα πασίγνωστων Ρόδιων μαθηματικών, γεγονός που μας έκανε αρκετά περήφανους για το νησί και τη χώρα μας, όπως τον Ίππαρχο, τον Κλαύδιο τον Πτολεμαίο, τον Ποσειδώνιο τον Ρόδιο, τον Γέμινο τον Ρόδιο και άλλους. Επιπλέον, μετά την παρουσίαση, φανερά εντυπωσιασμένοι από τις νέες γνώσεις μας κάναμε ένα μικρό διάλειμμα, στη διάρκεια του οποίου οι καθηγητές μαθηματικών του κάθε σχολείου μάς χώρισαν σε τέσσερις ομάδες των επτά ατόμων με τέσσερις συντονιστές, οι οποίοι θα παρουσίαζαν τα αποτελέσματα της έρευνας που κάναμε. Η άσκηση αυτή περιλαμβανόταν στο κεφάλαιο «Τριγωνομετρία,» το οποίο διδάσκεται στη Β΄ και Γ΄ γυμνασίου. Αφού συζητήσαμε όλοι μαζί για τη σχέση της γωνιάς [φ], του ημιτονίου [ημφ] και της χορδής [ΑΑ΄], στο τέλος αναφέραμε το τι παρατηρήσαμε και τα αποτελέσματα της έρευνάς μας στον κ. Καραγιάννη, ο οποίος μας συνεχάρη. Ακόμα, λόγω της υποδειγματικής μας συμπεριφοράς θα μάς παραχωρηθούν αναμνηστικοί έπαινοι για τη συμμετοχή μας σε αυτό το μαγικό ταξίδι γνώσεων, στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Κλείνοντας, θεωρούμε ότι αξίζει ένα τεράστιο μπράβο στους συμμαθητές μας για την άψογη συμπεριφορά μας, ενώ όλοι μας θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας στον κ. Καραγιάννη και τους καθηγητές μας για αυτή τη μοναδική εμπειρία.

Το συμπέρασμά μας:

φ

ημφ

ΑΑ΄

30ο ½ 2·½=1
45ο √2/2 2·√2/2=√2≈1,4
60ο √3/2 2·√3/2=√3≈1,7

ημφ= ΑΑ΄/2ρ

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΜΑΡΙΑΓΓΕΛΑ ΚΑΖΟΥΛΛΗ

ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ

Arxaio Stadio 1 Arxaio Stadio 2 Arxaio Stadio 3 Arxaio Stadio 4 Arxaio Stadio 5DSCN0385Arxaio Stadio 7 Arxaio Stadio 8