ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΜΕ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ

IMG_20190221_163254

e_mode":"PhotoModule","faces":[]}IMG_20199990301_091431 (1)Η Γ΄τάξη του σχολείου μας είχε την ευκαιρία να ζήσει ένα διαφορετικό μάθημα Ιστορίας χάρη σε μια … βαλίτσα.

Από την Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2019 έως και την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019, στα πλαίσια προγράμματος δανεισμού της εκπαιδευτικής μουσειοσκευής του Ιδρύματος Ελ. Βενιζέλου (Χανιά), στο οποίο συμμετέχουν σχολεία του νησιού μας, δόθηκε στους μαθητές η δυνατότητα για μια βιωματική προσέγγιση της νεώτερης ιστορίας. Μέσα από παιχνίδια αφής, ζωγραφικής, παρατήρησης, συνεργασίας και πολλή φαντασία, οι μαθητές γνώρισαν πτυχές της προσωπικότητας του Ελευθερίου Βενιζέλου και των ιστορικών γεγονότων της εποχής του.

Η διασκεδαστική αυτή δράση έγινε τις ώρες του μαθήματος της Ιστορίας και ενθουσίασε τα παιδιά!

Η συντακτική ομάδα