Ζώα και περιβάλλον…Γίνε και εσύ εθελοντής!

ζωα

Εισαγωγή: Το άρθρο αυτό θα συμπεριλάβει στοιχεία σχετικά με τα ζώα και το περιβάλλον.Θα αναλύσω, δηλαδή, πως μπορεί κανείς να αναλάβει εθελοντική δράση και να κάνει ο,τι καλύτερο μπορεί πάνω σε αυτό το θέμα.

dpmdog10 (1)

Η εικόνα αυτή έχει αντληθεί από το pavlosmelas.gr και αρχική πηγή βρίσκεται στην ιστοσελίδα http://pavlosmelas.gr/index.php/2015-01-02-08-22-46/topmenu-1454/12437-agapo-ta-zoa-ioynios-2018 Άδεια χρήσης: Creative Commons CCO

Τι είδους οργανισμοί υπάρχουν για εθελοντές, οι οποίοι επιθυμούν να ασχοληθούν με τα ζώα και το περιβάλλον, στο πλαίσιο αυτό. -Αρκτούρος:  Η γνωστή φιλοζωική και περιβαλλοντική ΜΚΟ που εδώ και είκοσι χρόνια φροντίζει για την προστασία της άγριας ζωής και του φυσικού μας περιβάλλοντος υλοποιεί τις δράσεις της με την αρωγή σε μεγάλο βαθμό των εθελοντών της. Μπορείτε να διαλέξετε σε ποια περιοχή της χώρας και σε ποιον τομέα θα θέλατε να εργαστείτε: Από δράσεις ευαισθητοποίησης κοινού (εκδηλώσεις, εκθέσεις) σε όλη την Ελλάδα, μέχρι δραστηριότητες περιβαλλοντικής εκπαίδευσης για μαθητές, ραδιοπαρακολουθήσεις και φροντίδα αρκούδας ή λύκου και λειτουργία του Κέντρου Ενημέρωσης του Αρκτούρου στο Νυμφαίο. Ειδικά για το Περιβαλλοντικό Κέντρο, ο ελάχιστος χρόνος συμμετοχής είναι οι δύο ημέρες, η διαμονή καλύπτεται στον Αετό Φλώρινας, σε παραδοσιακό σπίτι της περιοχής, και η εκπαίδευση σας παρέχεται από το προσωπικό του Κέντρου. -Ελληνική Ορθολογική Εταιρεία: Στην μη κερδοσκοπική περιβαλλοντική οργάνωση που έχει βάλει σκοπό της την προστασία των άγριων πουλιών και των βιοτόπων τους στην χώρα μας, μπορείτε να προσφέρετε εθελοντικά την βοήθειά σας σε τομείς όπως η παρακολούθηση και καταμέτρηση πουλιών, η περιβαλλοντική εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση του κοινού, η προστασία μιας συγκεκριμένης περιοχής, το νομικό τμήμα, ή οποιοσδήποτε άλλος τομέας, στον οποίο θεωρείτε ότι μπορείτε να προσφέρετε. Το δίκτυο της Ορνιθολογικής εταιρείας απλώνεται από την Αττική και τη Θεσσαλονίκη μέχρι την Πύλο, την Έδεσσα και το Αιγαίο, ενώ η χρονική διάρκεια της βοήθειας σας μπορεί να ξεκινά από την μία ημέρα και να ξεπερνά τις δύο εβδομάδες, ανάλογα με τον ελεύθερο χρόνο σας. -Ελληνική Φιλοζωική Εταιρεία:  Το φιλοζωικό έργο στην μεγαλύτερη οργάνωση του είδους στην χώρα επικουρείται από την προσπάθεια και τον χρόνο που διαθέτουν οι εθελοντές. Μπορείτε να συμμετάσχετε ή να βοηθήσετε στα μπαζάρ της οργάνωσης, στις ενημερωτικές εκστρατείες, στην προετοιμασία ομαδικών αποστολών, καθώς και στο φιλοζωικό και κτηνιατρικό κέντρο της Εταιρίας στο Κορωπί, όπου θα βγάζετε τα θεραπευμένα σκυλάκια βόλτα για άθληση ή θα τα μεταφέρετε με δικό σας μέσο, αν προκύψει κάποιος τραυματισμός και δεν υπάρχει διαθέσιμο ασθενοφόρο.

paseppe-profile

Η εικόνα αυτή έχει αντληθεί από το tovima.gr και αρχική πηγή βρίσκεται στην ιστοσελίδα  https://www.tovima.gr/2018/12/17/finance/neo-ds-sto-syndesmo-epixeiriseon-prostasias-perivallontos/ Cοργανισμούς.

Στατιστικά στοιχεία αναφορικά με τα ποσοστά εθελοντών σε φιλοζωϊκούς και περιβαλλοντικούς οργανισμούς.   Προσωπικές εμπειρίες εθελοντών:

ποσοστα

Η εικόνα αυτή έχει αντληθεί από το εθελοντισμός: η κρυμμένη δύναμη και η αρχική πηγή βρίσκεται στην ιστοσελίδα:https://slideplayer.gr/slide/12395874/

-ΜΑΡΙΟΣ ΦΡΑΓΚΟΥΛΗΣ: Ο διεθνούς φήμης Έλληνας τενόρος ανταποκρινόμενος αφιλοκερδώς στην πρόσκληση του Συνδέσμου προώθησης εθελοντικής αιμοδοσίας και φίλων των ατόμων με μεσογειακή αναιμία «Πηγή Ζωής». Tα έσοδα της συναυλίας θα διατεθούν για να ενισχυθεί το έργο του Συνδέσμου. -ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΗ Την παράδοση των 70 σπιτιών στην Ηλεία, το αντικαρκινικό νοσοκομείο για τα ασθενή παιδιά της Ελλάδας μέσω του συλλόγου «Ελπίδα», αλλά και άλλες πολλές φιλανθρωπίες που δεν έγιναν ευρύτερα γνωστές . -ΣΑΚΗΣ ΡΟΥΒΑΣ Είναι ο πρώτος επίσημος εθελοντής και πρεσβευτής της εκστρατείας ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ που ταξίδεψε μέχρι την Κύπρο για να είναι στη συνέντευξη τύπου. Εκεί όπου παρουσιάστηκε το νέο ολοκληρωμένο διετές πρόγραμμα της εταιρείας, Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ – ΚΡΙΣΤΗΣ. Η εκστρατεία εθελοντισμού και προσφοράς ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ περιλαμβάνει δράσεις και έργα που στοχεύουν στο να βελτιωθεί η ζωή των παιδιών στην Κύπρο. Ο κορυφαίος καλλιτέχνης έχει έμπρακτα αποδείξει την αγάπη του για τα παιδιά και το κάνει για ακόμη μία φορά! Θα ενισχύσει την προσπάθεια προσέλκυσης εθελοντών με δική του παρουσία. -ΜΠΑΜΠΗΣ ΣΤΟΚΑΣ «Σε μια τόσο δύσκολη εποχή οικονομικής εξαθλίωσης όταν τίποτα δεν έχει μείνει όρθιο,αυτό που δεν πρέπει να χάσουμε είναι το σεβασμό και την έννοια μας για το διπλανό. Όλοι πρέπει να στηρίζουμε πρωτοβουλίες αλληλεγγύης γι” αυτό θα είμαι εκεί στο Bolivar τιμώντας αυτήν την εξαιρετική πρωτοβουλία συμπαράστασης για την ΚΛΙΜΑΚΑ και για αυτούς που τόσο την έχουν ανάγκη. Γιατί σημασία έχει να παραμένεις άνθρωπος ακόμα κι αν όλα γύρω σου δείχνουν να γκρεμίζονται».

Βιβλιογραφία

Εμπειρίες εθελοντών .Διαθέσιμο από:<https://www.wwf.gr/volunteer/experience> [Τελευταία πρόσβαση:9/5/2019