Μακιγιάζ

Συμβουλές για ένα σωστό μακιγιάζ
-Το πρώτο βήμα για ένα σωστό μακιγιάζ είναι να απλώσουμε την υδατική κρέμα.Που την αφήνουμε να απορροφηθεί για 5’.Μετά βάζουμε το make-up και περιμένουμε για ένα λεπτό.Αμέσως μετά τοποθετούμε την πούδρα και το consealer, ή πούδρα μπαίνει για να καλύπτει την γυαλάδα από το make-up.Μετά περνάμε στο μακιγιάζ ματιών,δηλαδή σκιά,μολύβι ή eye liner,μακιγιάζ φρυδιών και μάσκαρα.Στη συνέχεια βάζουμε το ρουζ.Έπειτα μπαίνει το κραγιόν και τελευταίο το περίγραμμα με μολύβι.

Πρωινό μακιγιάζ
Ένα πρωινό μακιγιάζ πρέπει να δείχνει το πρόσωπο μας λαμπερό και φρέσκο.Το πρωινό μακιγιάζ για μερικές γυναίκες μπορεί να είναι πιο δύσκολο από το βραδινό.Αυτό συμβαίνει γιατί το ζητούμενο του πρωινού μακιγιάζ είναι να μοιάζει σαν να μην έχεις φορέσει τίποτα.Επίσης εάν δεν θέλετε να φορέσετε ένα make-up που μπορεί να είναι βαρί για το πρόσωπο σας το πρωί προτιμήστε μία ενυδατική κρέμα με χρώμα.

Απογευματινό μακιγιάζ
Το απογευματινό μακιγιάζ δεν πρέπει να είναι υπερβολικό,αλλά ταυτόχρονα πρέπει να τονίζει με έντονο σχετικό τρόπο τα χαρακτηριστικά μας και παράλληλα να είναι διακριτικό.

Βραδινό μακιγιάζ
Οι βραδινές έξοδοι συνήθως αφορούν σημαντικά γεγονότα,για αυτό και δίνουμε πάντα μεγάλη σημασία ώστε να έχουμε μια σούπερ εμφάνιση.Το βράδυ μπορείτε να φαίνεστε λαμπερές και όχι τόσο ματ όσο στις πρωινές εμφανίσεις.Με μία ενυδατική βάση ή κρέμα προετοιμάστε το δέρμα σας για να αποκτήσει την λάμψη που χρειάζεται.Για τα μάτια αν θέλετε να πετύχετε έντονο βλέμμα,απλώστε ανοιχτόχρωμη σκιά π.χ χρυσή ή άσπρη και σκουρύνετε με γκρίζα,καφέ σκούρα ή μαύρη σκιά στην εξωτερική γωνία του ματιού σας και να γεμίσετε τα κενά και φυσικά να τονίσετε τις βλεφαρίδες σας με μαύρη έντονη μάσκαρα.Για τα χείλη θα χρειαστεί ένα μολύβι κοντά στο κραγιόν που έχετε επιλέξει.

‘Βιβλιογραφία’
-(ανώνυμο) (6 Νοεμβρίου 2013) Συμβουλές για ένα σωστό μακιγιάζ.Διαθέσιμο από. [τελευταία πρόσβαση 19 Δεκεμβρίου 2015]
-Σοφία Χρήστου(14-12-14) 5 Βήματα για άψογο και γρήγορο πρωινό μακιγιάζ. Διαθέσιμο από. [τελευταία πρόσβαση 19 Δεκεμβρίου 2015]
-Ζάρπα Μαίρη.(δεν έχει ημερομηνία).Απογευματινό μακιγιάζ. Διαθέσιμο από. [τελευταία πρόσβαση 19 Δεκεμβρίου 2015]
-Σοφία Χρήστου(15-12-14).Μυστικά ομορφιάς για τέλειο βραδινό μακιγιάζ. Διαθέσιμο από. [τελευταία πρόσβαση 19 Δεκεμβρίου 2015]

Οι εικόνες του άρθρου έχουν αντληθεί από ιστοσελίδες του παγκόσμιου ιστού ΔΕΝ αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του συντάκτη του άρθρου και του συγκεκριμένου ηλεκτρονικού σχολικού περιοδικού.