Όμιλος Ρομποτικής

Όμιλος ρομποτικής

Για πρώτη φορά στο Πειραματικό Γυμνάσιο Σάμου δημιουργήθηκε μια ομάδα ενασχόλησης με τη ρομποτική. Αφουγκραζόμενοι τις ανάγκες της εποχής και την εξέλιξη της τεχνολογίας, σχηματίσαμε έναν όμιλο, ώστε οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τον προγραμματισμό ρομποτικών κατασκευών. Τον όμιλο απαρτίζουν έντεκα μαθητές/τριες, οι οποίοι, κάθε Δευτέρα, συνεργάζονται με σκοπό την επίλυση ρεαλιστικών προβλημάτων. Πιο αναλυτικά, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού, χωρίζονται σε ομάδες των δύο έως τεσσάρων ατόμων, δημιουργούν κατασκευές και στη συνέχεια τις προγραμματίζουν. Στον χώρο του εργαστηρίου γίνονται συχνά μικροί διαγωνισμοί μεταξύ των ομάδων, ενώ δύο ομάδες θα συμμετέχουν και σε Πανελλήνιο διαγωνισμό ρομποτικής. Ο συγκεκριμένος όμιλος βοηθά τους μαθητές να έρθουν κοντά με τις έννοιες καινοτομία, δημιουργικότητα, εφευρετικότητα, πρωτοτυπία καθώς και να καλλιεργήσουν τις δεξιότητες της συνεργασίας και της ομαδικότητας.