Το ημερολόγιο μιας σύγχρονης έφηβης

hawthorne-sophia

Από τη Σοφία Μπάτα

Αγαπητό ημερολόγιο,

Άλλη μια κουραστική και αγχωτική ημέρα. Το πρωί ξύπνησα γύρω στις έξι, έφαγα πρωινό, ντύθηκα και ετοίμασα την τσάντα μου. Μόλις ήμουν έτοιμη να φύγω και να πάω στη στάση του λεωφορείου, άκουσα τη μαμά μου να με φωνάζει. Είπε να μην ξαναφήσω το κρεβάτι μου άστρωτο, αλλιώς θα μου πάρει το κινητό για ένα μήνα! Δεν της απάντησα, έκλεισα την πόρτα πίσω μου και έφυγα θυμωμένη. Έλεος αυτή η γυναίκα, τι πρόβλημα έχει; Δεν έκανε παρατήρηση στην αδελφή μου που έσπασε το αγαπημένο μου φλιτζάνι και την πείραξε το κρεβάτι μου! Τέλος πάντων, πήγα στη στάση, πήρα το λεωφορείο και έφτασα στο σχολείο. Τα σχολικά μαθήματα πήγαν μια χαρά, αν εξαιρέσεις το τεστ των μαθηματικών. Απαίσια τα πήγα, δεν το έχω με αυτό το μάθημα. Μόλις γύρισα σπίτι, η μαμά με ξαναμάλωσε, για το τεστ αυτή τη φορά. Έτσι πήγα στο δωμάτιό μου και διάβασα και μετά πήγα στο μάθημα μπαλέτου. Εκεί συνάντησα την κολλητή μου την Νάντια, μιλήσαμε και αυτό με έκανε να νιώσω καλύτερα. Το απόγευμα πήγα σπίτι, ξεκουράστηκα, είδα την αγαπημένη μου εκπομπή και έπαιξα στον υπολογιστή. Μετά το δείπνο πήγα στο κρεβάτι μου και τώρα σου γράφω ξαπλωμένη. Πρέπει, όμως, να κοιμηθώ, επειδή αύριο με περιμένει μια ακόμη κουραστική μέρα.

Δική σου,

Σοφία