Η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας

musico-fld1

Το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων και το Τμήμα Φυσικής Αγωγής της Δ.Δ.Ε. Αργολίδας, πραγματοποίησαν ενημέρωση για τη διατροφή, τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου, στο Μουσικό Σχολείο Αργολίδας στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Ο Ιωάννης Γιατράκος και η Μαρίνα Κορομπίλη αναφέρθηκαν στην «Υγιεινή και ισορροπημένη διατροφή για τους εφήβους» και ακολούθησε δημιουργικός διάλογος.

musico22

Ειδικότερα οι μαθητές/-τριες των τάξεων του Λυκείου ενημερώθηκαν για τις διατροφικές συνήθειες, που αποτελούν προϋπόθεση για καλή υγεία και είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απορίες τους σχετικά με το θέμα.

Παρουσιάστηκαν τα παρακάτω:

• Ομάδες τροφίμων και θρεπτικά συστατικά
  • Συχνότητα και τύποι γευμάτων
  • Διατροφικές συστάσεις και προτεινόμενες μερίδες κατανάλωσης
  • Πρακτικές συμβουλές για το φαγητό στο σχολείο
  • Φρέσκα και τοπικά προϊόντα σε αντίθεση με τα μεταποιημένα

Τέλος, έγινε αναφορά στη διατροφή του αθλούμενου εφήβου. Η ενημέρωση τελείωσε με παιχνίδι από τους μαθητές/-τριες με λαϊκές παροιμίες που σχετίζονται με τα τρόφιμα. Επιπλέον, στο πλαίσιο της ημέρας οι μαθητές δημιούργησαν κολάζ με θέμα τον αθλητισμό, έγραψαν κείμενα και συμμετείχαν σε φιλικούς αγώνες ποδοσφαίρου και μπάσκετ.

musico-erg1